Šteniatka a chovateľstvo

Chov plemena shiba inu trvá na Slovensku už viac ako 20 rokov. Venuje sa mu niekoľko chovateľských staníc. Pokiaľ máte záujem o informáciu, rezerváciu šteniatka, návštevu chovateľa, dotaz ohľadne plánovaných vrhov - neváhajte sa obrátiť s otázkou na poradcu chovu chovateľského klubu. Využiť môžete aj priložený kontaktný formulár nášho združenia.


Odporúčania pred kúpou šteniatka plemena Shiba

Výberu šteniatka a chovateľskej stanice venujte náležitú pozornosť - pripravili sme pre Vás návod ako nájsť kvalitné šteniatko a kvalitného chovateľa (pod kontaktným formulárom).


Kontaktný formulár pre Vaše otázky

Šteňa ako šteňa - kde je rozdiel?


Pomoc pre budúcich majiteľov pri výbere šteniatka

 

Každý by chcel dobré šteniatko Shiby, s ktorým bude mať iba radosti a starosti - len tie príjemné. Prečo sa však líšia ceny šteniatok a je vôbec medzi šteniatkami a prácou chovateľov zásadný rozdiel? Odráža nejak cena aj kvalitu šteniatka? V čom?

 

Radi by sme našim čitateľom a budúcim majiteľom šteniatok podali pomocnú ruku pri výbere toho správneho japonského parťáka. Nie je šteniatko ako šteniatko a nie je chovateľ ako chovateľ. To, aký život prežijeme s našim budúcim štvornohým členom rodiny, závisí do veľkej miery od toho, kam si po neho nehosiahneme. Ľudí, ktorí ponúkajú na predaj šteniatka (aj) japonských plemien nie je málo a laik často netuší, či sú medzi nimi nejaké zásadné rozdiely a či má osoba chovateľa nejaký vplyv na výsledok - na vzhľad, zdravie a správanie šteniatka či dospelého psa v budúcnosti.

 

Výber správneho zdroja šteniatka je (duplom) u plemena Shiba kľúčový

 

Šteniatka sa na prvý pohľad okom laika veľmi nelíšia - vyzerajú veľmi milo, zvedavo, sú krásne, huňaté a rozkošné. Do každého by sa človek zamiloval na prvý pohľad! Väčšina kupujúcich z radov prvomajiteľov nevie posúdiť rozdiely vo výzore (exteriéri) jednotlivých psov - zástupcov daného plemena. Nevidia tie drobné odlišnosti - plemeno je pre nich nové. O vzhľad väčšine ľudí až tak nejde - ak má byť psík našim “gaučovým”, rodinným a športovým parťákom, na detailoch exteriéru nezáleží.

 

Čo však jeho zdravie, povaha a správanie? Tu zbystrí každý!

 

Práve tu pri povahe, vrodených vlastnostiach a správaní psa sa u nášho plemena často vyskytujú problémy. Za posledné roky narastá počet japonských psov, ktorých majitelia nevedia zvládnuť, majú s nimi veľké potiaže a nezriedka už ako jediné riešenie vidia zbaviť sa ho. Ako sa nezaradiť k týmto majiteľom? Dá sa to vôbec nejak na šteniatku spoznať, že s ním nie je alebo nebude niečo v poriadku? Majú tieto šteniatka nejakého spoločného menovateľa?

 

Japonské plemená sú oproti iným plemenám v niektorých ohľadoch veľmi špecifické. Chceme budúcim majiteľom pomôcť, aby sa vedeli vyhnúť problémom, ktoré sa na Slovensku začínajú najmä u Akít a Shíb kopiť:


plachosť a nekontaktnosť

nevyrovnanosť

skratové reakcie a labilita

bojazlivosť až strachová agresivita

povaha nezodpovedajúca plemenu


Viete si predstaviť život so psom, ktorý sa bojí vonku priemerne silného vetra, ktorý sa stráni ľudí oblúkom, nedá sa chytiť, ktorý sa roztrasie alebo začne "vyšilovať" na vodítku ak má prejsť obyčajnou križovatkou, ktorý doma ničí veci a stáva sa neovládateľný... ktorý zo strachu z blízkeho kontaktu rovno kusne? Toto všetko je u zle odchovaných šteniat japonských plemien bežná realita. Normálny “psíčkarský” život s nimi prosto nie možný.

 

Záujemca o šteniatko však tieto problémy nemá ako zistiť, ak bude hľadieť iba na správanie šteniatka v čase odberu - neuvidí to na ňom, lebo signály ako laik nerozpozná a mnohé sa aj tak prejavia až neskôr v puberte a dospelosti.

 

Japonské plemená psov sú náročnejšie na socializáciu a prácu chovateľa v tomto smere prvé 2 mesiace života psa. Spoločným menovateľom pri nevyrovnaných a problémových Shibách býva osoba "chovateľa", zdroj odkiaľ máme šteniatko - najčastejšie sú to ľudia ponúkajúci šteniatka za výhodnú cenu bez preukazu pôvodu. Nie sú riadnymi chovateľmi, hovoríme im "rozmnožovatelia" alebo "množitelia" plemena. Od takýchto ľudí Vám šteniatko plemena Shiba kupovať neodporúčame. Pre vlastnú ochranu a ochranu samotných psov siahnite po šteniatko vždy k registrovaným a prevereným chovateľom. Len tam fungujú možné kontrolné mechanizmi a pravidlá pre chov psov a šteniat.


Výber šteniatka a samotného chovateľa: nie je vôbec jedno, čo sa deje v tomto období kým si šteniatko odnesiete domov. Práve tento čas je kľúčový vo formovaní ich správania, ktoré bude mať v budúcnosti. Pripravili sme pre Vás preto zoznam dôležitých bodov, ktoré Vám pomôžu vybrať si toho správneho chovateľa a to správne odchované šteniatko - viď nižšie.

 

Podľa čoho teda vyberať - čo nás ako kupujúcich chráni pred zlou voľbou?

 

Budúci majiteľ šteniatka japonského plemena sa môže pri výbere miesta odberu (chovateľa) svojho šteniatka oprieť o:

 

  • Chovateľský poriadok klubu (súbor povinností pre chovateľov, ktoré vypracoval a zastrešuje chovateľský klub daného plemena), resp. O medzinárodný chovateľský poriadok - tieto normy sú úplným základom, minimom a my odporúčame budúcim kupujúcim, aby svoje očakávania nastavili vyššie, pretože sú v niektorých ohľadoch príliš všeobecné - a vyberali si aj podľa

  • Etický kódex chovateľa (súbor odporúčaní Únie kynologických klubov SR, ktoré prinášajú konkretnejšie a podrobnejšie vysvetlenia),

  • Tento kódex je určený všetkým chovateľom všetkých plemien, preto sme pre naše japonské plemená vytvorili aj súbor odporúčaní, ktoré vychádzajú z ich špecifík povahy, vlôh a osobitých potrieb

 

Chovateľské kluby stanovujú rámcové pravidlá chovu, ktoré sú pre každého člena klubu - chovateľa záväzné. Všetky dôležité povinnosti, podmienky a regule chovu sú spísané v tzv. Chovateľskom poriadku. Ten musí dodržiavať každý chovateľ. Vychádza pritom z Medzinárodného chovateľského poriadku od FCI (TU).

 

Tieto pravidlá majú za cieľ predovšetkým:

 

  1. zachovanie typických čŕt daného plemena

  2. ochranu zdravia samotných chovných jedincov a ich potomkov, a sekundárne aj

  3. ochranu majiteľov šteniat pochádzajúcich z týchto spojení

Z toho vyplýva, že ak si vyberiete šteniatko bez preukazu pôvodu ("bez papierov"), nechráni Vás a ani šteniatka (ich chov a život ich rodičov) prakticky vôbec nič. Ľudia predávajúci (a odchovávajúci) šteniatka nie sú viazaní žiadnymi chovateľskými pravidlami. Naopak - riadni chovatelia plemena, ktorí majú chovateľskú stanicu vyššie spomínanými normami viazaní sú.


Dokáže mi Chovateľský poriadok pomôcť pri výbere dobrého šteniatka?

 

Pre budúcich majiteľov šteniatok je dobré vedieť, že Chovateľský poriadok (link) zjednodušene povedané obsahuje to najkľúčovejšie a najnutnejšie čo musí každý chovateľ urobiť na to, aby zachoval u plemena kľúčové exteriérové i povahové znaky, zdravie (kvôli dedične prenosným ochoreniam), psy (rodičia šteniat) malý istú primeranú kvalitu života, nedávali šteniatka na úkor zdravia a mali k životu všetko to, čo potrebujú. Rovnako tak myslí Chovateľský poriadok aj na šteniatka a ich ochranu. Klub pod ktorý patrí plemeno Shiba zastrešuje okrem všetkých japonských plemien aj severské plemená.

 

Existuje však aj ďalšia norma, ktorá Chovateľský poriadok dopĺňa a rozmieňa jednotlivé body na drobné. Únia kynologický klubov (UKK) pripravila a vydala v roku 2014 dokument pod názvom Etický kódex chovateľa. UKK je členom SKJ a združuje všetky chovateľské kluby, ktoré zastrešujú na Slovensku jednotlivé plemená psov.Všetkým budúcim majiteľom šteniatok odporúčame, aby sa držali výberu chovateľa, od ktorého si zadovážia šteniatko tak, aby tento rešpektoval nielen Chovateľský poriadok (nájdete ho TU) ale aj Etický kódex chovateľa (nájdete ho TU).

 

Dodržiavať Chovateľský poriadok je pre každého chovateľa povinné. Príslušný klub má na to vytvorený systém kontroly - napríklad v osobe poradcu chovu, ktorý chodí kontrolovať podmienky chovu a každý narodený vrh šteniatok.

 

Naopak, Etický kódex chovateľa nie je povinný, žiaden chovateľ ho dodržiavať nemusí, ale môže sa k jeho dodržiavaniu prihlásiť.

 

Nepriamo tento Etický kódex vyjadruje to, čo si praje každý milovník psov ako aj každý budúci majiteľ šteniatka - aby sa mu do rúk dostalo zdravé šteňa, povahovo vyrovnané, budúci typický predstaviteľ daného plemena, aby vyzeralo a správalo sa ako hovorí štandard plemena, aby sa jeho rodičia mali dobre, bolo o nich kvalitne postarané, neboli do chovu zapojení na úkor zdravia a bolo o nich dobre postarané aj keď chovateľ ukončí ich zapojenie v chove.

 

Ako laici by sme nevedeli bez takýchto noriem a odporúčaní posúdiť, či to robí ten či onen chovateľ dobre. Ak sa však oprieme o tieto odporúčania, ktoré vychádzajú z dlhoročných skúseností a poznatkov z oblasti zdravia, genetiky, etológie a princípov wellfare psov, máme situáciu výrazne uľahčenú.

 

Naše združenie sa so znením a obsahom Etického kódexu chovateľa plne stotožňuje a odporúčame aj našim čitateľom, budúcim majiteľom šteniatok, aby ho vnímali ako správnu a dôležitú pomôcku pri výbere svojho budúceho chovateľa a šteniatka. Uvádzame ho preto nižšie v plnom znení.

 

Ako si mám vybrať chovateľskú stanicu?

 

Ako si mám správne vybrať šteniatko plemena Shiba?

 

Shiby, Akity a ďalšie japonské plemená sú pôvodnými, prírodnými plemenami. Ich stupeň domestifikácie je nižší ako u iných plemien bežných v našich končinách. Zachovali si veľa zo svojich “divokých” inštinktov a potrebujú cielenú a dôkladnú socializáciu počas odchovu a aj po jeho skončení. To je často kameň úrazu - tí, čo dostatočne plemeno nepoznajú alebo si chcú ušetriť starosti, prácu, financie a čas - nedávajú šteniatkam náležitú opateru. Socializácia znamená prípravu a adaptáciu šteniatka na prostredie, ktoré bude podobné tomu, v akom bude neskôr žiť u nového majiteľa. Prvé 2 mesiace života šteňata sú v tomto absolútne kľúčové!

 

Pripravili sme niekoľko základných bodov ako by mal vyzerať kvalitný a zodpovedný odchov šteniatka japonského plemena. Vtedy šteniatko nebude neskôr poľakané, neisté, nevyrovnané, bojazlivé či strachovo agresívne. Okrem rodičov a faktoru genetiky hrá v povahe a správaní psa svoju rolu spomínaná socializácia - to je (najprv prvé mesiace) práca chovateľa. Tá stojí mnoho úsilia, času, skúseností i priamych finančných nákladov.

 

Tieto otázky môžete smerovať na chovateľov a porovnať si ich prácu, starostlivosť a prístup ku šteniatkam.

 

Ako by to malo správne vyzerať?

 

  • šteniatka by nemali tráviť čas len s matkou oddelene od ľudí a chovateľovej rodiny

  • mali by byť v intenzívnom kontakte denne s ľuďmi a privykané:

  • na ľudský dotyk a pach, byť denne a často nosené na rukách, zvykané na pohladenie a manipuláciu našimi rukami

  • na bežné ruchy a pachy domácnosti - nemali by tráviť gro času odchovu len v koterci (vonku alebo mimo bežného priestoru rodiny)

  • mali by byť brané do domácnosti chovateľa, aby sa zoznámili s domácnosťou, pachom predmetov v nej, zvukmi (rádio, vysávač, mixér, práčka, televízia, štrngot kľúčov, otváranie zatváranie dverí, okien, buchnutie zásuvky a všetky ďalšie zvuky pri chode domácnosti bežného dňa)

  • mali by byť privykané od správneho a primeraného času na obojok (resp. aj na vodítko)

  • prostredie v ktorom trávia čas by malo byť bohaté na podnety - rôzne hračky (plyšové, plastové, drevené, vydávajúce zvuk, pohybujúce sa a pod.), pestrosť podnetov s ktorými prichádza denne do styku je v tomto veku mimoriadne dôležitá

  • ďalej dobrý chovateľ pripravuje šteniatko prepravku (plastovú, kovovú a pod.), na transport autom,

  • na známych aj cudzích ľudí (návštevy), ktoré ich budú brať na ruky a hrať sa s nimi, ďalej špecificky aj na deti (primeraného veku)

  • mali by byť pripravované na nácvik hygienických návykov a ak sú chované vnútri, tak pravidelne vynášané von s cieľom podporiť tvorbu hyg. návykov

  • približne od 4-5 týždňa sa šteniatka začínajú viac zaujímať o okolitý svet, hru so súrodencami a chcú objavovať okolie - dobrý chovateľ im dopraje denne nové podnety (nové tvarom, pachom, zvukom a pod.), pretože pestrosť podnetov správnym spôsobom podnecuje vývoj nervovej sústavy a vnímanie sveta zo strany šteniatka - dáva to teda základy jeho správania v budúcnosti - toto obdobie je kľúčové!

  • týmto prispieva chovateľ aktívne k tomu, aby zo šteniatka vyrástol vyrovnaný jedinec, ktorý sa nebude (nových vecí / okolia) báť, bude okolitý svet vnímať pozitívne alebo neutrálne -naučí sa teda správnym spôsobom reagovať a spracovávať nové podnety! Bude správne zvedavé, nebude mať strach a nebude plaché - to je totiž častou príčinou nekontaktnosti a strachovej agresie japonských plemien v dospelosti

  • čas odberu šteniatka prispôsobuje jeho potrebám, pokiaľ šteniatko potrebuje pár dní navyše, doporučí budúcemu majiteľovi prispôsobiť sa týmto vývojovým potrebám šteniatka - to všetko totiž ovplyvní jeho správanie v budúcnosti (najskorší možný termín odberu šteniatka je podľa Chovateľského poriadku SKSJP ukončených 8. týždňov, niektoré šteniatká potrebujú trochu viac času než odídu k novému majiteľovi)

 

Ako budúci majiteľ sa preto môžete podľa tohto návodu zaujímať o to, ako chovateľ pracuje so šteniatkom, koľko času mu venuje, ako ho socializuje a privyká na prostredie, v ktorom bude neskôr žiť. Nie všetci chovatelia musia pracovať rovnako a v ich prístupe môžu byť rozdiely - pýtajte sa, porovnávajte a vyberajte dôkladne. Je rozdiel medzi šteniatkami podľa toho, koľko času im venuje chovateľ? Áno! Je veľký rozdiel medzi odchovom, pri ktorom príde chovateľ "pozrieť" šteniatka pár x za ďen - ráno a večer - a medzitým je možno v práci. Kvalitne odchované šteňatá nevidia chovateľa sporadicky, venuje sa im keď práve nespia prakticky celý deň, je to práca 24/7, často si kvôli tomu berie dovolenku alebo náhradné voľno z práce. Intenzívny kontakt a socializácia v rannom veku šteniatok je u japonských plemien kľúčová.


Takáto starostlivosť sa premieta do vyšších nákladov, ktoré budúcemu majiteľovi prinesú to, čo iné šteniatka nemusia mať - kvalitnú prípravu nadobrý  štart do života - šteniatko bude primerane zvedavé, aktívne, nebude poľakané či neisté. Hovorí sa tomu "kvalitná socializácia" v rannom veku šteňaťa - je časovo a úsilím náročná, seriózny a skúsený chovateľ japonského plemena však vie, že je to nielen veľká výhoda pre budúceho majiteľa ale rovnako tak devíza pre život samotného šteniatka.


Môžete dostať šteniatko neprivyknuté na obojok, skracovanie pazúrikov, česanie, či inú manipuláciu - ale môžete však dostať aj šteniatko so základmi, ktoré vám výrazne uľahčia život so psíkom. U Shíb nie je bezproblémová manipulácia a starostlivosť samozrejmá - potvrdí to každý existujúci majiteľ, šteňatá na ňu treba od približne 4tého týždňa intenzívne pripravovať ak nemá mať nový majiteľ problémy.


Kvalitný chovateľ predpripraví šteniatko na zakladanie a nosenie obojku, na vodítko, podávanie odčervovacích prípravkov a ostatné nutné kroky v starostlivosti. Kvalitný chovateľ sa stará o svoje psy, uvidíte ho často aj na výstavách, nielen lokálnych ale aj medzinárodných, európskych či dostupných svetových, robí so svojimi psami rôzne aktivity (výcvik, agility, coursing, obedience, turistiku / dogtreking, iné spoločné aktivity...), investuje prostriedky spätne do chovu - na udržanie zdravia plemena zakupuje a importuje nových jedincov nepríbuznej krvi, venuje svojim odchovom čas a celoživotný poradenský servis, priebežne sa zaujíma o vývoj svojich šteniatok - ale hlavne, pripravuje intenzívne šteniatko pre budúceho majiteľa. O to má ten potom jednoduchšiu prácu a nemusí tak ani vedieť, že mnohým potiažam predišiel tým, že chovateľ naštartoval za neho všetky dôležité procesy a učenie.

 

Rozdiel v pripravenosti šteniatok môže byť značný a fáza odchovu (prvé 2 mesiace života šteňata) je pre jeho budúcnosť určujúca. Ako laik sa nespoliehajte iba na to, že šteniatko vyzerá "roztomilo". Nevyberajte si šteniatko podľa ceny, odporúčame Vám pýtať sa vždy čo za svoje peniaze dostanete.


Nie je šteniatko ako šteniatko - najmä čo sa týka pripravenosti, socializácie a práce chovateľa počas odchovu. Doporučujeme Vám chovateľov navštíviť aj osobne - porozprávať sa, pozrieť si chovné priestory a zistiť aký prístup má ten-ktorý chovateľ. Porovnaním môžete zistiť rozdiely, ktoré pre Vás a Váš výber budú rozhodujúce. Dobrým vodítkom pri rozhodovaní sa o kúpe sú skúsenosti predošlých majiteľov - spýtajte sa v našej FB skupine i inýhc (napr. českých) majiteľov šteniatok i dospelých psíkov ako sú so svojou Shibkou a chovateľským servisom spokojní. Nebojte sa napísať a vypýtať si takéto referencie!


S našim návodom teraz poznáte kľúčové momenty, ktoré ovplyvnia správanie psa a Váš život s ním v budúcnosti. Žiť s ním totiž budeme 10 možno 15 rokov. Investovať úsilie do nájdenia kvalitného šteniatka a kvalitného chovateľa sa nám 1000-násobne vráti!


foto: Dogtrainer