Shiby môžete podporiť aj Vy!


Naše združenie zatiaľ nie je príjmateľom 2% z dane, ktoré môžete každoročne venovať ľubovoľnej neziskovej organizácii. Môžete nás však podporiť priamo akýmkoľvek finančným darom - aj drobné čiastky nám pomôžu v dosahovaní našich cieľov. Tento rok 2021 máme v pláne po skončení covidu zorganizovať prvé stretnutie všetkých majiteľov, chovateľov, fanúšikov Shíb. Prosto všetkých, ktorí toto plemeno milujú a obdivujú. Veríme, že do jesene sa podarí zaočkovať nás všetkých, staršie i mladšie ročníky a budeme sa môcť bezpečne stretnúť. 

Našim druhým cieľom je vydanie príručky o starostlivosti o svoju Shibu. Zíde sa každému majiteľovi, aj tým budúcim - budú vedieť všetko potrebné vopred. Jej autori budú dlhoroční slovenskí chovatelia plemena Shiba a odovzdajú v nej svoje skúsenosti, rady a tipy pre skvelý život so Shibou - všetko to, čo potrebuje každý dobrý majiteľ vedieť, nájdete práve v tejto príručke. Prostriedky chceme použiť na jej vydanie, s obsahom sme toho času (febr. 2021) hotoví na 90%. Finančné prostriedky využijeme aj na náklady so správou tohto webu - platbu za prevádzkovanie stránok (hosting) nášmu poskytovateľovi Websupportu a platbu za doménu. 

Svoj čas, ktorý venujeme Shibám, šireniu povedomia o nich, pomoc pri starostlivosti o nich a samozrejme aj pomoc Shibám v "nesnázích" si platiť nenechávame, robíme to z lásky a s radosťou - milujeme toto plemeno, sme mu oddaní a teší nás, že môžeme byť súčasťou toho, že sa ho aj prostredníctvom jednotlivcov na Slovensku podarilo uchovať a rozvíjať pre ďalšie generácie.


Za Vašu podporu sme Vám vďační!


Číslo účtu združenia je:  SK18 7500 0000 0040 2784 6055


Naše občianske združenie SHIBA INU SLOVAKIA vzniklo v roku 2018 z dvoch hlavných dôvodov. 


VŠETKO O SHIBÁCH NA 1 MIESTE


Tým prvým je narastajúca popularita tohto nádherného plemena - majiteľov Shíb neustále pribúda, avšak doteraz neexistovalo miesto, kde by boli sústredené pod jednou strechou všetky potrebné informácie o samotnom plemene - jeho špecifikách, histórii, povahe, správnej výžive, starostlivosti o zdravie, výchove či socializácii. Často krát sa budúci majitelia stretávajú na internete s protichodnými informáciami a názormi. 


Na našom webe sme sústredili to najdôležitejšie, čo potrebuje každý (súčasný i budúci) majiteľ Shiby vedieť - nájdete tu príspevky a rozhovory s dlhoročnými chovateľmi tohto plemena, s uznávanými kynológmi a ďalšími odborníkmi, ktorí so Shibami pracujú a rozumejú im. 

Foto: Saskia.photography

DSC_1181jpg


NEKONTROLOVANÉ MNOŽENIE 


Druhým - nemenej dôležitým - dôvodom je potreba komunikácie dôležitosti kupovať šteniatko z dobrých rúk - od zodpovedného chovateľa


Módnosť tohto plemena spôsobila rýchly nárast dopytu po šteniatkach shíb. Výsledkom toho je, že shiby začali reprodukovať/nakrývať ľudia, ktorí to robia nekontrolovane, neeticky a najmä nezodpovedne. O tomto plemene nevedia vedia málo a nerešpektujú pri odchove jeho špecifiká a často ani základné potreby psa. Slovensko je plné množiarní psov bez preukazu pôvodu, ktoré nedodržiavajú základné princípy etického prístupu ku psom, etológie a princípov wellfare - bohužiaľ je to tak aj v prípade shíb. Dôsledky nesprávneho odchovu však bude niesť nový majiteľ!


Čo to znamená v praxi?

Ak nebudete ako záujemca dostatočne obozretný a informačne pripravený, Vaše šteniatko môže pochádzať od množiteľa, ktorý

° nemá dostatočné vedomosti o správnom odchove, etológii, fyzionómii a špecifikých potrebách plemena - a tie sa neskôr negatívne prejavia na správaní psa


° drží Shiby 24/7 v kotercoch, kde vykonávajú aj svoje fyziologické potreby


° rodičia šteniatok sú zanedbávané po stránke veterinárnych ošetrení a celkovej zdravotnej starostlivosti 


° reprodukcia sa deje na jedincoch, ktoré nemajú zdravotné testy a 


° prenášajú geneticky podmienené choroby ďalšej generácii

° drží Shiby v kotercoch bez pravidelneho venčenia, bez socializácie s okolitým svetom 


Bez úzkeho kontaktu s človekom a žitím s človekom sa postupne zo zvierat zavretých neustále v kotercoch stávajú fyzicky a najmä psychicky narušené jedince.



Viete si predstaviť, že niekto môže držať desiatky Shíb v kotercoch ako králiky - len za účelom zisku z produkcie šteniatok? 


Žijú "za humnami" separovane, nepoznajú a nemajú "svoju rodinu", nepoznajú pach ničoho iného len svojich 4 stien.

Šteniatko môže pochádzať z jedincov krížených generácie medzi sebou - viete aké dopady to môže mať na ich budúci život?


NA ZÁKONY SA NEDÁ SPOĽAHNÚŤ

Bohužiaľ slovenské zákony psov a ich reprodukciu nijak efektívne nechránia. Podľa zákona totiž psovi stačí voda, krmivo, očkovanie a koterec 2x2 m (pri psovi do 10 kg) a ďalej sa legislatíva obmedzuje na všeobecné vyjadrenia parafrázovane  "že by mali byť naplnené jeho potreby". 


Aké potreby slovenská legislatíva opomína?


°° napríklad pravidelné venčenie a vypúšťanie z kotercov 

°° socializácia psa - na ľudí, iných psov, okolitý svet...

°° potreba kontaktu s rodinou v primeranom rozsahu (v závislosti od plemena)

°° primerané mentálne a fyzické vyžitie 

Nikde nie je definované, že by mal pes poznať niečo iné ako dvor, na ktorom je zavretý a nikde nie sú spomenuté samozrejme špecifické potreby samotných plemien - nič z toho naše zákony neriešia. Tým pádom za to nemôže byť žiaden z majiteľov psov a množiteľov psov stíhaný.

Laik si nedokáže dobre predstaviť, čo sa stane so shibou, ktorá nie je správnym spôsobom socializovaná s okolitým svetom, ak sa jej nedostávajú iné podnety, ak "nemá" svoju rodinu a pozná len svoj koterec. Takýchto miest odchovov je na Slovensku mnoho bohužiaľ aj u nášho plemena.  


Z tohto dôvodu si kladieme za povinnosť a cieľ robiť osvetu pre budúcich záujemcov, aby výber miesta odberu šteniatka nepodcenili. 


Valné zhromaždenie 2020

OZ SHIBA INU SLOVAKIA oznamuje miesto a čas konania Valného zhromaždenia svojich člov pre rok 2020. VZ sa bude konať 4. decembra 2020 o 17.00h v kancelárskych priestoroch - prízemie, Nitrianska ulica č. 3, 82108 Bratislava. Vítame na ňom všetkých členov združenia.


Program zasadnutia:

  1. Otvorenie Valného zhromaždenia

  2. Zhodnotenie aktivít OZ v roku 2020

  3. Prehľad hospodárenia za rok 2020

  4. Ciele pre rok 2021

  5. Iné

  6. Prijatie uznesení

foto: Michaela Pospíšilová

Váš príbeh


Nie každý krok do neznáma znamená výhru. V prípade výberu šteniatka sú podrobné informácie o mieste chovu a rodičoch viac než potrebné - podvodníkov je dnes totiž priveľa už aj v "psíčkarine". Ziskuchtiví jedinci zneužívajú jednak samotné zvieratá a na druhej strane nevedomých kupujúcich. Zo svojim príbehom sa podelila rodina shiby fenky Sachi.


“Neplačte, vy za to nemôžete”

Táto veta odznela v noci na pohotovosti u veterinára. Vtedy sme sa dozvedeli po záchvate našej 7-mesačnej fenky jej diagnózu. Vrodená luxácia pately na oboch zadných končatinách.

Nikdy pred tým som tento výraz nepočula. So slzami v očiach, strachom niekde v hrudi, rozklepanými rukami a miliónmi myšlienok, ako sa to mohlo stať, prečo o tom nevieme, a čo sa vlastne deje, mi veterinár vysvetlil, že má laicky povedané dedične permanentne vykĺbené koleno z jamky. 


Záchvat sa prejavil po dlhšej prechádzke. Neskôr večer začala nekontrolovateľne behať po izbách, vykopávala pravú zadnú labku, celá horela a okolo úst sa jej tvorila pena. Psíky nevedia povedať o svojej bolesti a pasujú sa s ňou rôznymi spôsobmi. Ten strach, ktorý sme prežívali, a strach v jej očiach, keď sme ju viezli k lekárovi už nechcem zažiť. Na odporučenie veterinára a naše presvedčenie, že nechceme, aby bola v bolestiach a záchvat sa zopakoval, rozhodli sme sa dať koleno operovať. 


Po hodinách zvažovania, radenia sa, kde - kedy - a u koho, vybrali sme si veterinára, ktorý na jej diagnózu prišiel a je odborníkom na pohybové ústrojenstvo.


Na kliniku sme ju odovzdali v jeden pondelok ráno a vo štvrtok poobede sme ju boli vyzdvihnúť. To, čo sa vo mne dialo tých pár dní, a potom pri pohľade na ňu po návrate domov neviem slovami ani opísať. Bola omámená liekmi, zmätená, nerozumela čo sa to stalo, prečo sme jej to urobili, prečo sme ju nechali pri cudzích ľuďoch, kde sme boli, prečo ju to bolí, prečo musí byť zatvorená v klietke, prečo má to škaredé čudo na hlave, cez ktoré nič nevidí a nemôže sa čistiť. 


Pozerala na nás, sedela, chvostík sa nekrútil, očká mala sklenené. Priznám sa, že moja reakcia nebola taká, ako byť asi mala, podporiť ju a pochváliť. Plakala som, nevedela som to zastaviť, ten pocit viny, strachu, hnevu. 


Každú hodinu mala prejsť pár metrov a zase naspäť do klietky, do kľudu, aby nebehala a jej pohyb bol kontrolovaný. Bola to 24-hodinovka 3 mesiace, kým nebola úplne fit. Prvý mesiac bol najťažší, dohliadali sme na každý jej pohyb, v noci každé pohnutie v klietke. Ranu sme čistili, labku precvičovali podľa pokynov veterinára. Rana sa našťastie pekne hojila, len chlpy na vyholenom mieste jej nechceli rásť. Od veterinára sme dostali lieky na urýchlenie rastu srsti, a sirup na podporu kĺbov, ktoré už bude brať nastálo. Rovnako užívame množstvo iných podporných prostriedkov. 


Operácia druhej labky ešte neprebehla, momentálne je to v dobrom stave. A tiež, keď človek vie, čo ho čaká, nie je jednoduché do toho ísť a klop-klop po čele - je fajn, že lieky a sirupy zaberajú a nie je to akútne. Časom nás to ale neminie. V práci si treba vybaviť dovolenku, 20 dní je na to málo, ešteže nám pomohla rodina. Finančná stánka takéhoto zákroku závisí od konkrétnej ambulancie. 


Nás vyšiel zákrok 650€, shibka stála 250€, takže už teraz sme zhruba na sume za psíka s papiermi. Shibu našiel priateľ na bazoši, v tom čase tam boli dva inzeráty. Neviem čo sme si vtedy mysleli, prečo sme to považovali za normálne a tá suma nám nebola podozrivá, ale viem, že dnes by sme sa rozhodli inak a siahli po šteniatku z chovnej stanice. 


Taktiež nevieme s istotou povedať, či ľudia, ktorí nám ju predali sú množiteľmi. Každopádne to, že má dedičnú chorobu, o ktorej sme neboli upovedomení, nie je v poriadku. 


Našu fenku by sme však nevymenili za nič. Je úžasná, a som rada, že sa dostala práve k nám. Bohvie ako by skončila pri iných majiteľoch. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. 


Nás tento “zlý” zážitok “donútil” pozrieť sa na vec inak, zaujímať sa o to, ako psy vyrastajú, aké majú podmienky, aké majú korene a prispieť k tomu, aby sa množenie akejkoľvek rasy, nie len shiby, zastavilo.


Denka, Aďo a Sachi

Sachi - dnes už s veľkým úsmevom na perách : )  Foto: Denisa N.


PROBLÉM Nr. 1 PLEMENA SHIBA INU


Najväčším povahovým problémom tohto plemena je plachosť a bojazlivosť - od tej je len krok k (strachovej) agresivite. Týka sa to jedincov - šteniatok - pochádzajúcich z nekontrolovaného anonymného chovu.


Preto je vidno na Slovensku toľko bojazlivých, nekontaktných a uvrčaných Shíb - dôvodom toho je najmä miesto, z ktorého pochádzajú. Majitelia si môžu uchodiť nohy na cvičák alebo k špecialistom výchovy, aby situáciu trochu zvrátili. Mnohí si s tým nevedia rady a preto sa rýchlo zvyšuje počet Shíb, ktoré nemajú s pôvodným plemenom nič spoločné, prípadne sa tieto prejavy správania pripisujú samotnému plemenu. Oboje je však nesprávne. Spomínate si? Shiba - malý veľký samuraj - hrdý, rozvážny a odvážny pes. 


Množitelia, ktorí nepoznajú špecifické potreby tohto tohto plemena, len zneužívajú jeho módnosť a vysoký dopyt pre ich exotický "líščí" výzor. Nesprávnou starostlivosťou a odchovom páchajú nenapraviteľné dopady na rodičoch šteniatok a šteniatkach samotných. Bojazlivosť má svoje korene v genetike a spôsobe odchovu šteňaťa. 


Zastaviť utrpenie mnohých zvierat žijúcich v zlých podmienkach u množiteľov však dokážu jedine informovaní a vzdelaní kupujúciMnožitelia sú šikovní a vynaliezaví - vedia ako okabátiť záujemcov o šteniatko. Máme o tom bohužiaľ viaceré osobné svedectvá ľudí, ktorí v takýchto menších či väčších množiarňach boli. Šteniatka nemôžu byť odchovávané hocijako, majú svoje špecifické potreby, pokiaľ ich množiar nepozná a neaplikuje - dôsledky ponesie nový majiteľ. Takéto šteniatka bývajú od začiatku veľmi lakavé, nedôverčivé, niektoré ani nechcú vyjsť z pelechu/izby, vonku sú z nových (bežných) pachov/zvukov tak rozrušené, že sa ťahajú domov, utekajú pred cudzími ľuďmi alebo sú "vyjukané" či úplne paralyzované z prítomnosti iných psíkov, poletujúceho sáčku či buchnutia dverí na aute.


Pripravili sme pre Vás návod na to, ako odhaliť množiareň za zdanlivo normálne vyzerajúcim inzerátom s ponukou šteniatok, na čo si dať pri kúpe šteniatka pozor a čo všetko hrozí šteniatku a jeho budúcim majiteľom, pokiaľ nepochádza z dobrých chovateľských rúk. Viac sa dočítate TU.


Slabá obozretnosť pri kúpe šteniatka sa nemusí vyplatiť aj zo spomínaných zdravotných dôvodov - mnohé ochorenia majú genetickú preddispozíciu. S touto skúsenosťou sa s nami podelili majitelia fenky Sachi - touto cestou im ďakujeme a veríme, že ich príbeh a osobná skúsenosť budú pre ostatných signálom pre to, aby si každý záujemca o šteniatko shiby dostatočne preveril miesto odchovu.


Ďakujeme všetkým majiteľom Shíb bez preukazu pôvodu, ktorí až neskôr alebo neskoro zistili, že sa stali obeťou nevedomosti alebo neposkytnutia pravdivých informácií či zavádzania zo strany predávajúceho. Ďakujeme v mene Shíb aj za to, že pomáhajú šíriť vo svojom okolí potrebnú osvetu.


Vďaka patrí vám všetkým, ktorí upozorňujete na nekalé praktiky ziskuchtivých ľudí, ktorí nakrývajú psy len za účelom zisku neetickým spôsobom, kde rodičov šteniatok držia celoživotne v otrasných podmienkach a šteniatka shíb nie sú odchovávané potrebným spôsobom.


Pomôžme šírením osvety obmedziť dopyt po šteniatkach z nezodpovedných rúk a zastaviť tak utrpenie stoviek psov po celom Slovensku! Na Slovensku máme našťastie niekoľko skúsených a zodpovedných chovateľov, ktorí plemenu rozumejú a ctia si ho. Ďalšie generácie privádzajú na svet s ohľadom na potreby a správny rozvoj plemena, dbajú nielen na zdravie, dobrú genetiku ale aj zachovanie typických povahových črtov plemena, výborné povahy a vyrovnanosť psov.