O človeku menom Artus Luna sme už raz našom webe písali. Bol to článok o tom ako si dobre vybrať šteniatko, načo si dať pozor a nenaletieť prípadným množiteľom či podvodníkom - jeho inzeráty sme použili ako typické príklady. 

Artus je však človek, ktorý zdá sa žiadne šteniatka nemá.

Jeho pravé meno to zrejme nie je, logicky – cielene vymyslená identita bude výhodnejšia. Človek podnikavého typu, ktorý vymenil normálnu prácu za zlodejstvo. Človek, ktorý zarába na ľudskej dôverčivosti, neznalosti a emóciách. 

Jeho konanie vyzerá spočiatku pomerne štandardne. Javí sa ako bežný predajca šteniatok. Jeho inzeráty sa až na lámanú slovenčinu nijak na prvý pohľad nelíšia od iných bežných ponúk. 


Šteniatka (aj) nášho plemena predávajú chovatelia s registrovanými chovateľskými stanicami a potom ľudia, ktorí to robia mimo regúl chovu (bez preukazu pôvodu /PP/).

Artus Luna je však predstaviteľ ďalšej skupiny (údajne) ponúkajúcej šteniatka v klasickej občianskej inzercii. Na jeho inzerát narazí každý, kto zadá do vyhľadávača „shiba inu šteniatka“. Inzeruje pravidelne na portáli pes.sk. 


Problém je v tom, že žiadne šteniatko vlastne neexistuje a kupujúci ho nikdy od neho nezíska. Na kamerunských podvodníkov naleteli viacerí už minulosti (viď linky na konci).


Ako dlho je Artus v biznise – ťažko povedať. Sledujeme ho pár rokov, máme od neho uchované inzeráty z tohto roku i z roku 2018. Raz predáva šteniatka bez PP, inokedy s PP a z chovateľskej stanice, občas zmení trochu cenu, inokedy bydlisko (Bratislava, Žilina, ...) ale napríklad fotka v inzeráte oboch (údajných) vrhov s rozdielom jedného roka vyzerá úplne rovnako - je to rovnaká fotka

Už toto je celkom podozrivé, nie? Dva rôzne vrhy s odstupom roka a tá istá fotka? Ale stále by to mohla byť náhoda - okej, prosto sa len pomýlil a nedal fotku z aktuálneho vrhu ale z toho minuloročného, navlas rovnakú... pomýliť sa môže každý. Z čoho sme usúdili, že je to podvodník? Prečo to robí? A koľko takých Artusov tam vonku vlastne číha?

Celý tento príbeh naberie zaujímavé obrátky až vtedy, ak túto osobu nakontaktujete.

Aj v súčasnosti má inzerát, opäť s rovnakou fotkou, opäť pod rovnakým pseudonymom, opäť tvrdí, že sú psy z chovateľskej stanice a s PP... a znova udáva, že býva v Bratislave. Nie je Slovák a nie je ani z Bratislavy – svojim potenciálnym kupcom sa prihovára síce slovensky, ale už z kraja textu inzerátu je jasné, že mu s ním pomáha spomínaný google translator. „Dobre vyškolené“ šteniatka sa v ponuke nevidia každý deň... 

Na tomto inzertnom portáli pán Luna ponúka paralelne nielen shiby, ale aj šteniatka boxerov.  Opäť tvrdí, že sú z chovateľskej stanice a s papiermi, avšak tento krát nebýva v Bratislave, ale v Žiline.

Portál pes.sk je vysoko čítaný, jeho posledné 2 inzeráty máju tisícky zobrazení.

Na Artusa Lunu narazila aj jedna slovenská rodina hľadajúca šteniatko. Podelili sa s nami o to, čo sa dialo po tom, čo nakontaktovali predávajúceho na základe jeho inzerátu.

Musíme pripustiť, že Artus Luna je lepší rozprávkar ako bol náš Dobšinský a kvalitnejší ždímač emócii než Rozboril v Modrom z neba či porota v Superstar. S ponukou šteniatok pripojil samozrejme aj dojímavý príbeh. 


Ten môže dôverčivého, citlivého a nezorientovaného človeka zmiasť a primäť k emočne vynútenému konaniu – ku kúpe pod tlakom emócií a s potlačeným ráciom

Tu je jeho príbeh – vraj prišiel tragicky o dcéru, ktorá mala tieto šteniatka. Raz hovorí v ženskom rode, inokedy mužskom – okej chyba translatora. Buď je to teda Slovák, ktorý zámerne zakrýva slovenskú identitu google prekladom anglických textov do SJ a nechce, aby sme vedeli, že je odtiaľto alebo je to človek skutočne zo zahraničia – a našiel si najjednoduchším spôsobom inzerciu psov aj v našej krajine: dog = pes, = na portáli pes.sk  ...akoby aj došiel na taký bazoš.sk, keď ako zahraničný nemôže vedieť, že sa u nás bazáru povie ľudovo aj bazoš... 

Artus údajne pracuje v neziskovej (poslaním tudíš ušlachtilej, čo je v príbehu dôležité) organizácii, veľmi sa trápi, smúti, chce pre milované šteniatka to najlepšie... áno... to nesmie asi chýbať.... a pozor - on nechce za ne peniaze. On ich nepredáva... On chce pre nich dobrú budúcnosť, milujúcu rodinu... Chce iba prostriedky na dopravu ku kupujúcemu. Žiaden zisk, žiaden predaj... jemu ide iba o ich dobro - to by sa dalo pochopiť.

Šteniatka sú v Afrike, v Kamerune - kde ako tvrdí, že sa nachádza pracovne a sľubuje, že za 24 hodín budú dopravené u kupujúceho. 


3_druha odpoved artusapng

Fotky šteniatok, ktoré poslal Artus Luna slovenským záujemcom o šteniatku však patria tejto chovateľskej stanici v USA:  http://www.maslittlepaws.com/Tá ich inzeruje na stránke puppyfind.com, inzerát je tu: https://www.puppyfind.com/view_listing/?list_id=4a4t15n75c&sid=78d9ofvmnh5152loo9964grlg5&back=%2Ffor_sale%2F%3Fbreed_id%3D97%26country%3D%26state%3D%26city%3D%26page%3D13%26order_by%3Drand%26back%3D%252Fsearch%252F%253Fsubmit%253D1%2526str%253DShiba%252BInu%2526page%253D1  Artus si stiahol cudzie fotky, vydával ich za svoje šteniatka a poslal ich takto ktovie koľkým záujemcom. V záložke webu chovateľskej stanice Ma ´s Litle Paws "Puppies" (slovensky šteniatka) sa nachádzajú fotky šteniatok nafotené na rovnakom gauči. Tie, čo poslal Artus záujemcom boli z tohoto alebo predošlého vrhu, akurát z nich orezal kraje, na ktorých bola dečka s vyšitým logom (názvom) americkej chovateľskej stanice.

Trvalo asi 5 minut dopatrať sa k pointe - na fotkách šteniatka, ktoré zaslal záujemcom, nie je vo "vlastnostiach suboru" pravý autor fotky, ale je tam v popisku súboru informácia "PuppyFind.com".  Nie sme programátori a ani žiadni pc-guru - to nebolo treba. PuppyFind.com je veľký zahraničný portál na ponuku šteniatok. Prešli sme par inzerátov, našli sme komu patria fotografie skutočne.      

ponukane steniatko slov zaujemcom 2png
Fotka, ktorú zaslal Artus Luna slovenským záujemcom o šteniatko (mail nám preposlali), okraj fotky s názvom CHS je z fotky orezaný


foto americkeho chovatelapng

steniatka amer chovatelapng

Majiteľ fotiek a šteniat, chovateľská stanica Ma ´s little paws


Kradnutie fotiek nie je nič nové, takže toto nás ani tak veľmi neprekvapilo. Niekto môže povedať, že kradnuté fotky stále nie sú dôkazom toho, že šteniatka neexistujú a že Artus klame. Domnievame sa , že najneskôr v tomto momente je celá vec natoľko podozrivá, že by malo spozornieť 10 záujemcov z 10-tich. 

  

O čo vlastne ide týmto ľuďom typu Artus Luna? 


Keď ľudia hľadajú šteniatko a veľmi sa neho tešia, trochu to pripomína taký ten emočný rauš, v ktorom človek je, ak je z niečoho veľmi nadšený, excitovaný, plný očakávaní, vzrušenia, nádeje, túžby... no prosto všetko dokopy asi. Ako keď si idete kupovať nehnuteľnosť. Pes je živý tvor, byt či dom nie, ale rozhodovací proces má veľa spoločného. 

Aj keď gro stanovených (logických) kritérií hovorí niečo iné, často sa stane, že nás uchváti (emočne) niečo, čo je na opačnej strane toho čo hľadáme / potrebujeme - nezodpovedá to vopred nami daným kritériám. Prosto zamávajú s nami emócie a zoznam dôležitých bodov, o ktorých sme predtým mali jasnú a správnu predstavu, je v háji. Každému sa to už asi niekedy stalo, že si vybral tak, že logické kritériá išli bokom a zvíťazil ten variant, ktorý nás emočne „uchvátil“ či "dostal". 

Emócie porazili (zdravý) rozum. 



Tak to prosto chodí, predávajúci / sprostredkovateľ to vie, v predajnom procese akéhokoľvek produktu či služby sa s tým ráta, reklamný priemysel by o tom vedel rozprávať. Naše emočné konanie si potom často už len zracionalizujeme a odôvodnime, aby sme sa sami pred sebou nemuseli hanbiť a povedať si, že sme si tomu na vine vlastne my sami. 

Kúpa šteniatka je takisto proces zložený z emócii a zdravého rozumu. Ten nám hovorí, aké kritériá nás dovedú k zdarnému cieľu – dôveryhodnosť predávajúceho, jeho vystopovateľná minulosť (odchovy), zverejnené celého meno a adresa, transparentnosť - možnosť ho niekde vidieť, spoznať, hovoriť s ním (napr. na výstave, výcviku...), správanie sa ku svojim zvieratám, možnosť vidieť že (ne)má čisto v chovnom priestore, ochota podpísať zmluvu a dať poradenský servis, jasné / mlživé odpovede, (ne)začipovanie šteniatka, (ne)ochota vpustiť nás do jeho domu / chovného priestoru, jeho (ne)záujem o to – kto sme, čo so šteniatkom plánujeme, ako má vyzerať jeho budúcnosť, atď.  

V Artusovom príbehu je všetko, čo má byť v emočnom trháku, aby urobil zo záujemcu platiaceho skoro-kupujúceho. Píše tak, aby ľuďom zatemnil trochu zmysly a vyždímal z nich slzy, dojatie, obavy i zľutovanie sa nad osudom šteniatok, ktoré stratili niekoho, kto ich veľmi miloval. Je tam úmrtie blízkej osoby, pre ktoré chce majiteľ len to najlepšie, je tam láska a deklarovaná snaha o ich čo najlepšiu opateru. Je tam však aj veľká vzdialenosť, pre ktorú nie je úplne možné si informácie overiť, je tam šľachetný zdroj obživy a práca pre nadnárodnú neziskovú organizáciu a v neposlednom rade – šteniatko sa nepredáva. Jasne nám hovorí, že mu nejde o zisk.

Artus nemá srdce ho predať, on na nich predsa nezarába – chce im dať iba láskyplný domov a dobrú budúcnosť. Za prepravné náklady z Kamerunu na Slovensko za 24 hodín ku naším dverám vrátane kuriéra z letiska - to celé za 230 Eur.  

Je to možné? Za tak málo, z takej diaľky, za také "rozumné" peniaze? Nie je to fikcia? Cítite rozpaky, či je to možné? Zdá sa to viac pravda alebo by ste tomu tak úplne neverili? Čo ak je to pravda a Artus sa snaží nájsť z Kamerunu šteniatkam skutočne nový domov? Ako sa tam s ním dostali ale nehovorí... 

Transport šteniatok cez hranice nie je často možný do dosiahnutia 12tich týžďnov ich veku, často i viac. Že by shiby chovali a reprodukovali aj v africkom Kamerune? Ako ich tam vôbec dostal? No ale čo ak sú tam tie chúdence skutočne a potrebujú naozaj pomoc?

Asi takto môže uvažovať ktokoľvek z nás ako potenciálny kupujúci... Niekto si to vyhodnotí hneď a dobre sa na tejto africkej bájke zasmeje, iní možno prehliadnu racio-fakty a sústredia sa (nevedome) skôr na emočnú stránku príbehu. A to je voda na mlyn všetkých „Artusov Lunov“, ktorí z ľudí ťahajú za neexistujúce štence peniaze.


Nemohli sme inak, Artusovi sme napísali aj my. 


Poslali sme mu krátky email s tým, že sme záujemci na jeho inzerát, že hľadáme šteniatko shiba inu, chceli by sme fenku. Pýtali sme sa na to, či je možné šteniatka nejak vidieť alebo aspoň poslať fotky. Na odpoveď sme nečakali dlho – prišla na druhý deň aj s fotkami. Tentokrát ich nestiahol od amerických chovateľov, ale vo vlastnostiach dokumentu sme našli popisok písaný niektorým z ázijských jazykov - na africký súbor to rozhodne nevyzeralo. Zatiaľ je na informácie skúpi a skôr sa nás pýta. Snaží sa pôsobiť ako seriózny a starostlivý majiteľ a otázkami sa chce uistiť, či sa u nás jeho šteniatkam bude vodiť dobre. Zodpovedný chovateľ by to tak urobil, my však už vieme, že Artus nie je žiaden klasický predávajúci či chovateľ. A hlavne reagujeme na inzerát šteniatok s PP, čiže Artus by mal mať chovateľskú stanicu a malo by to byť jeho reálne meno... Nič také sa však konať nebude... Jeho odpoveď je nasledovná:

   

Ahoj,
         Ďakujeme za e-mail, naše šteňatá sú dobre vyškolené a mám jedného chlapca a dievča vo veku 15 týždňov. Sú očkovaní a milujú spoločníka detí a iných domácich miláčikov, najmä psov, mačiek a králikov. Rád by som položil niekoľko otázok. -Ak ste niekedy žili s šteniatkom? - Ste si vedomý lásky a pozornosti, ktoré šteniatko potrebuje?
-Viete o dobrom veterinárovi vo vašej oblasti? Kde sa presne nachádzate? Tieto šteniatka sú veľmi priateľské s deťmi a inými domácimi miláčikmi a urobia lepší prírastok k vašej rodine. Všetko, čo od teba potrebujem, je tvoje ubezpečenie o láske a starostlivosti o šteňatá ako vaše vlastné dieťa. Budem čakať na vašu odpoveď.
  


Všetky maily (screenshoty) si môžete pozrieť na konci článku. Zverejňujeme jeho i naše správy. My sme vystupovali pod identitou "Zuzana Lenčešová". Telefónne číslo sme mu však poslali reálne - zastihol by nás na ňom, ak by chcel. 

Odpovedali sme mu na to toto – zhruba takáto by totiž mohla byť odpoveď kohokoľvek z nás – záujemcu o šteniatko. Pýtali sme sa aj ďalej – kde sú šteniatka, kedy a ako sa k ním môžeme dostať.   


"Dakujem za fotky, fenka je rozkošná a krásna!
  Mali sme psíka dávnejšie, bol to kríženec špica, trochu tvrdohlavý - tak si myslím že sme na shibu dobre pripravení ; ))   Ale už dlhšie nie je s nami, bol už starý, ale dožil sa krásnych 14 rokov. Teraz by sme radi mali psíka opäť, myslím že sú na to ideálne podmienky, deti máme odrastené, bývame v 3 izbovom byte ale máme aj kúsok za mestom záhradu. Žijeme v Bratislave, v peknej štvrti kde je dosť miesta na venčenie, parky a oplotené výbehy takisto. Áno sme si vedomí dlhodobého záväzku voči psíkovi, vieme čo to znamená dať mu lásku a starostlivosť aj pekných a aj náročných chvíľach, sme na šteniatko pripravení. Teraz sme si neni istí kde sa VAše šteniatko nachádza, kedy sa k nám môže dostať a ako, a aká je jeho cena prosím? Budete potrebovať nejaku zálohu za jeho rezerváciu, máme o túto fenku veľký záujem, veľmi sa nám páči.     

Dakujem, s pozdravom  
Zuzana Lencesova"   

Čakáme a vnútorne tipujeme – či bude Artus pokračovať systémom Crtl C + Ctrl V alebo vytiahne nejakú inú story. Či pošle presne takú istú odpoveď - o ťažkom živote v Afrike a úmrtí v rodine, ako dostali začiatkom júla iní záujemci - slovenská rodina - alebo má pripravených viacero variantov. Tipujeme, že bude rovnaká, ale aspoň si dal prácu a súbory s fotkou premenoval na ženské meno psa – fenka sa volá Janny. My sme chceli predsa fenku...

Kto je vlastne človek typu Artus? Jedná tak, že sa dalo alebo nedalo dostatočne včas odhaliť, že sa jedná o podvod? Je Artus výsledkom našej ľudskej naivity, neschopnosti konať racionálne, schopnosti urobiť z kúpy nadmieru emočné ródeo? Akokoľvek si na to vnútorne odpovieme, máme pravdu. Tak ako ju má každý sám za seba podľa svojej optiky, svojho nastavenia, svojich (ne)skúseností, (ne)vedomostí, (ne)opatrnosti, (ne)prezieravosti... a preto dokážu stále fungovať ľudia ako Artus.  


Poviete si možno, prečo neberie zodpovednosť aj poskytovateľ inzertného priestoru – prečo nekontroluje inzeráty, neoveruje poriadne identitu, povoľuje inzeráty raz ako chovateľ s PP a raz ako bez PP u jedného a toho istého zadávateľa. Je asi naivné požadovať od inzertných portálov zodpovednosť za úplný obsah inzercie, to by asi nebola zdarma (alebo pár korún) a ani nie je fyzicky možné urobiť tieto kontroly. 

Na druhej strane je zrejme viac než namieste otázka na inzertné portály, prečo nie sú schopný urobiť aspoň auto-check na zverejnené ponuky rovnakých zadávateľov ak inzerujú šteniatka raz bez PP a raz s PP. Žiaden seriózny chovateľ predsa neinzeruje nikdy šteniatka bez PP ak chová ako chovateľ s chovateľskou stanicou – nesmie robiť vrhy mimo chov (s PP). Aký je problém žiadať od ľudí, ktorí inzerujú šteniatka s PP kópiu registrácie ich chovateľskej stanice. Lebo GDPR? Myslím, že okrem priezviska a názvu CHS môžu byť všetky ostatné osobné údaje zakryté. A ako ďalšia podmienka – inzerovať vždy výlučne pod vlastným menom + priezviskom.

Tak budeme mať ako budúci kupujúci aspoň pár bodov, čo sa ochrany týka, k dobru. Ak niekto nie je ochotný uviesť svoje meno, asi nechce byť bratý na zodpovednosť. Kto sa bojí zodpovednosti, zrejme má čo skrývať. Koľko ľudí, ktorí rozmnožujú psov, inzeruje pod plným menom? Koľkí urobia s kupujúcim zmluvu? Koľkí ostanú v kontakte a dávajú aspoň telefonicky servis či pomoc ak sú so psom problémy? A koľkí naopak neuvádzajú svoje meno a zadávajú ponuky pod kadejakými pseudonymami, prezývkami či tromi XXX?

Artus sa nám za necelých 24 hodín znova ozval. Odpoveď bola ako sme tipovali: Ctrl C + Ctrl V ako dostali iný slovenský záujemci o šteniatko


Jediné čo bolo inak, bola suma – od nich chcel 230 eur, tak je uvedené doteraz v inzeráte. Po nás chce 250 Eur. Záujemcom pred nami odpísal 9. júla, že jeho dcéra zomrela pred 2 mesiacmi, nám odpísal 24. septembra, že jeho dcéra rovnako zomrela pred 2 mesiacmi... zabudol pripočítať ďalšie dva mesiace. Ale veď vlastne načo...

Odpovedali sme mu a žiadali info – kedy vie šteniatka dopraviť ku nám na Slovensko, či je to ako vravel možné za 24 hodín, či pošle aj očkovací preukaz, aké granule papajú šteniatka a samozrejme ako mu máme uhradiť financie za ne.    

Artus nejak nepushoval na pílu, jeho maily budia dojem pomerne hodnoverného a starostlivého človeka, čo sa lámanou slovenčinou snaží nájsť šteniatkam domov. Pritlačil až vtedy, keď nám oznámil spôsob úhrady prostriedkov za šteňa. Chceli sme vedieť akým spôsobom inkasuje peniaze a či odhalí svoju skutočnú identitu. Pošle nám číslo účtu alebo povie nech mu to zašleme v obálke? Každý účet má totiž majiteľa... asi nie je tak hlúpy, aby to urobil takto a bol ľahko dohľadateľný. Musel tam mať nejakú poistku, fígeľ alebo niečo, aby nebolo jasné, kto je on a dôkaz, že prebral peniaze.

Tie chcel nakoniec veľmi jednoducho - zaslaním peňazí cez najväčšiu firmu, ktorá sa venuje medzinárodným peňažným prevodom. 


Kde bol zakopaný pes, na ktorého sme celý čas čakali? 


Artus povedal, že má veľa práce "zajtra" po okolí, a že prostriedky preberie jeho osobný/firemný šofér! 


Tadá! Ba-dum-ts!

"Je to informácia nášho kancelárskeho šoféra, pretože zajtra budem jazdiť po mojom okolí, aby som zabezpečil všetky podmienky doručenia."


Áno - prostriedky máme poslať nie jemu, lebo má veľa práce, ale šoférovi a ten ich preberie. V predošlom maily sme ho požiadali o kópiu očkovacieho preukazu. Neposlal. 



Ahoj,
  Vďaka za e-mail sa meno Janny zachovalo a siedme meno sa už používa. Bol by som rád, keby ste prostredníctvom služby Western Union pre prevod peňazí poslali zálohu 125 EUR. Prevod peňazí Western Union je rýchly a lacný. Na odoslanie peňazí teda použijete informácie uvedené nižšie. Je to informácia nášho kancelárskeho šoféra, pretože zajtra budem jazdiť po mojom okolí, aby som zabezpečil všetky podmienky doručenia.

Krstné meno.......... Edmonde Mofor
Priezvisko..............   Tafangi
Krajina .............    Kamerun.
poštové smerovacie číslo ............ 00237
Mesto ........................         Douala
osloviť ......................        21 Akwa street
Telefónne číslo............      +237 699 70 17 25

Celé znenie emailu - viď foto galéria nižšie.


Požiadali sme ho po tomto maily, v ktorom nám zaslal údaje k platbe, o kópiu očkovacieho preukazu ešte raz. Vysvetlili sme to logicky - potrebujeme vedieť, kedy bolo šteniatko zaočkované a či naša krajina umožňuje jeho vstup s takými vakcináciami (a časmi), ktoré má. 

Po maily, v ktorom napísal ako mu máme zaslať peniaze, teda - nie jemu, ale jeho šoférovi už trošku pritlačil, poslal v priebehu dňa 2 ďalšie emaily s otázkou, či sme už poslali peniaze, kedy ich pošleme a či máme stále o šteniatko záujem.

Čo z toho vyplýva? Pomer dôvery a preverovania by mal prevažovať na stranu preverovania. Problém je, že ak je človek veľmi citovo angažovaný, na šteňa sa "príliš" teší - je možné, že bežné obranné mechanizmy, ktoré by inak zapojil, sú v úzadí. Dajte pri hľadaní šteniatka na okolie a vezmite si so sebou vždy niekoho, kto na šteniatko nie je až tak "namotaný". Pomôže Vám situáciu posúdiť triezvejšie, emócie ho neopijú rožkom a môže Vám pomôcť zachrániť nielen peniaze ale aj veľa sklamania. Čo je základ serióznej ponuky a seriózneho predávajúceho? Zverejnené celé skutočné meno. Tam by to malo niekde začať...


Psík je láska, parťák a dáva životu človeka ďalší rozmer. Je to o emóciách a vzájomnom pute, oddanosti, dôvere a priateľstve. Podvodníci to dobre vedia. Pridajú k tomu potrebné korenie v podobe úmrtia blízkej osoby, strach z budúcnosti šteniatok, nádej v osobe milujúceho nového majiteľa - koho by to nechytilo za srdce? Vás nie a prekukli ste ho hneď? Možno práve šteniatko nehľadáte a nie ste do toho citovo zainteresovaný... Tento biznis však Artusovi funguje dlho. Neexistujúce šteniatka si svojich majiteľov hľadajú u neho pravidelne. Ako sa nakoniec usvedčil z podvodu sa dozviete už o chvíľu.


Artus Luna alebo Edmonde Mofor Tafangi nás však aj pobavil. Našťastie nie na náš účet. Tak sa volá človek, údajný šofér, ktorý má zinkasovať peniaze.

Auto translator má svoje čaro, po tom čo sme mu vyjadrili úprimnú sústrasť nad úmrtím dcéry, nám odpovedal toto:

"Ahoj,
ďakujem veľmi pekne za sústrasť a musím ti povedať, že to nebolo pre mňa ľahké od chvíle, keď som zomrel. "

FINÁLE


Čo sa dialo potom, čo sme Artusa opätovne požiadali o zaslanie kópie očkovacieho preukazu?


Poslal nám dva word súbory, ktoré sú napísané opäť lámanou slovenčinou a pod hlavičkou organizácie World Wildlife Fund (WWF) nám predkladá dokument pod názvom "Veterinárne osvedčenie o inšpekcii na vývoz" a "Osvedčenie o očkovaní psa". WWF je organizácia s úplne iným poslaním, mená osôb lekárov sú vymyslené, po očkovacom preukaze, pet pase alebo čipe (čísle) ani stopy. Pre neznalých by to mohlo pôsobiť ako hodnoverné potvrdenie o zaočkovaní, Edmonde alias Artus si dal naozaj záležať. Zdalo by sa, že tieto "papiere" by stačili na to, aby mohol pred našimi dvermi zazvoniť kuriér so šteniatkom. Zabudol však aj na jednu drobnosť: "vlastnosti dokumentu". Autorom dokumentu, ktorý nám zaslal nie je deklarovaná organizácia WWF, ale on sám - EDMOND. Potvrdnie si vyrobil na svojom počítači.

Jeden Edmonde Mofor Tafangi z kamerunského mesta Douala existuje. Na FB je profil človeka s týmto menom, z daného mesta a krajiny. Gro informácií z jeho profilu nie je verejných/public, k niečomu sa však predsa len dá preklikať. Zrejme to je on, kto mal ísť do banky po peniaze - po našu zálohu za šteniatko. Či by ich však odovzdal Artusovi Lunovi je otázne ; )) 


Aj toto je zrejme novodobé digitálne nomádstvo, také v africkom štýle...


O takýchto prípadoch podvodných ponúk šteniatok informovali médiá už minulosti - dokonca aj takých z Kamerunu. Biznis s neexistujúcimi šteniatkami však mnohým evidentne stále vynáša a pokračujú v ňom preto ďalej. Viac sa o iných prípadoch dočítate TU, TU, na českej strane TU a TU. Šteniatko z Kamerunu, aj keby nejaké existovalo, nie je možné doviesť. Nepatrí totiž do zoznamu krajín, z ktorých je možné doviesť psa/mačku/fretku. Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EU) nájdete TUZoznam území a krajín z ktorých je možné doviesť psa/mačku/fretku je TU, vrátane  Vzoru certifikátu zdravia zvierat na dovoz psov, mačiek a fretiek do Únie. Treba povedať, že sa "trochu" líši od toho, ktoré si pripravil na svojom počítači Artus. Poslal nám ho navyše v (lámanej) slovenčine, takže keď už nič iné, trochu sa priučil nášmu jazyku.


autor: Jana Martišková


Komunikácia s osobou vystupujúcim pod identitou Artus Luna:

Potrebujete sa poradiť o kúpe šteniatka? Kontaktujte nás!