autor: MVDr. Dominika Paučová


1)  Pravideľnosť (3-4x ročne dospelý pes)
2)  Striedanie odčervovacích prípravkov (zamedzenie rezistencii)
3)  Pravidelné koprologické vyšetrenie

 

Odčerovanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o psa – žiaden majiteľ by ho nemal zanedbať. Vnútorné parazity kvôli ktorým psíkov odčervujeme, môžu psovi spôsobiť vážne zdravotné problémy – a navyše, niektoré sú prenosné aj na človeka.

Pravdepodobnosť nakazenia šteniatok parazitmi je v období po narodení vysoká. Z tohto dôvodu sa šteniatka odčervujú bez vyšetrenia trusu automaticky prvý krát v 2. týždni veku ich života. Silné a neliečené začervenie môže u šteniat viesť nielen k zažívacím problémom (napádajú tráviaci trakt zvieraťa), ale aj k rastovým poruchám, kŕčom či v horšom prípade aj k úhynu.


ODČERVOVANIE ŠTENIATOK

Noví majitelia si šteniatko berú od chovateľa najčastješie vo veku 8 týždňov – šteniatko by preto malo byť odčervené zodpovedne minimálne 3x.

Šteniatka sa teda odčervujú každé dva týždne do 12. týždňa ich veku (čiže prvé 3 mesiace). Najčastejším parazitom je škrkavka Toxocara canis, ktorou sa nakazí šteniatko ešte od matky pred pôrodom cez placentu (po pôrode prostredníctvom mlieka). Preto pokiaľ sme odčervili šteniatka je potrebné odčerviť aj ich matku, nakoľko ak je ona infikovaná, môžu sa šteniatka reinfikovať.  Škrkavka je prenosná aj zo zvieraťa na človeka, preto šteniatka odčervujeme dôsledne. Ďalším bežným parazitom je pásomnica Dipylidium caninum (medzihostiteľom je blcha).

Psy vo veku 3 – 6 mesiacov odčervujeme 1x mesačne (ak nepozorujeme parazity v truse).

Od 6 do 12 mesiacov veku psa odčervujeme každé 2 mesiace.

ASHO11jpg 

Foto: Jana Stančíková


ODČERVOVANIE DOSPELÝCH PSOV

Dospelých psov odčervujeme 3 – 4 x ročne.

 

Dôležité!

Okrem pravidelnosti odčervovania treba dodržať aj správne dávkovanie podľa váhy psa.

Pre zamedzenie rezistencie (parazitov) na daný použitý odčervovací preparát je potrebné prípravky striedať! T.j. nepoužívať neustále rovnaký typ (zloženie).

Je nutné mať na pamäti, že odčervovací prípravok nechráni psa po celú dobu, kým mu ho opakovane podáme (napr. o 3 mesiace). Tableta účinkuje 24 hodín. To znamená, že ďalší deň po podaní odčervovacieho prípravku sa môže pes opäť nakaziť. Podávaním prípravkov však znižujeme riziko vylúčenia parazitov a ich prenos na iných psov a ľudí.

ASHO 2jpg

Foto: Jana Stančíková


TIPY


Všímať si treba v medziobdobí trus psa (môže byť redšia stolica), robiť preventívne koprologické vyšetrenie, ďalej pri nakazení parazitmi môže pes vracať (zvláštne mu škŕka v bruchu), nepriberá, má veľké akoby nafúknuté brucho (čo si ľudia často nesprávne zamieňajú s baculatosťou šteniatka), má suchú a matnú srsť atď. Koprologické vyšetrenie z jednej vzorky trusu však nemusí potvrdiť prítomnosť parazitov nakoľko niektoré parazity nevylučujú vajíčka do psieho trusu pravidelne.

Pokiaľ idete psa aj očkovať a na dané obdobie pripadá aj podanie odčervovacieho prípravku, odčervite psa týždeň pred očkovaním. Prítomnosť parazitov môže negatívne ovplyvniť imunitu a následnú reakciu na podanú vakcínu. Pokiaľ ste to nestihli, odčervite týždeň po vakcinácii.


PREVENCIA

°          pravidelné aspoň 1x ročne koprologické vyšetrenie (stolice psa), všímať si medzi týmito obdobiami vonku pri venčení, či nenájdeme pohľadom na nej niečo „iné“

°          hygiena (pravidelné čistenie koterca, výbehu)

°          odstránenie zvyškov jedla, ktoré neskonzumoval

°          nepodávať surové nepremrazené mäso z neprevereného zdroja

°          takisto údené (nedostatočne tepelne opracované) mäso môže obsahovať zárodky parazitov


SYMPTÓMY


Prítomnosť parazitov si nemusí laik všimnúť na prvý pohľad, resp. pes nemá istú dobu žiadne symptómy – ich prítomnosť sa však môže prejaviť svrbením bolesťami, inými nezvyčajnými prejavmi. Čokoľvek sa nám na psíkovi nezdá, alebo má nejaké „zvláštne prejavy“, je potrebné to konzultovať s veterinárom.

 

FORMY ODČERVENIA

°          sirupy

°          pasty

°          tabletky (existujú aj kombinované tabletky na vnútorné i vonkajšie parazity)

°          spot on prípravky

°          injekčná forma

 

Najviac ohrozené psy

Pravdepodobnosť nákazy parazitmi súvisí aj s tým, kde je pes chovaný, ako je kŕmený a na čo je využívaný. Viac náchylné k nákaze sú lovecké psy, ďalej psy ktoré žerú výkaly po iných zvieratách, alebo psy krmení surovým nepremrazeným mäsom (vrátane rýb). Stredné riziko je vtedy, ak je pes chovaný v prostredí s vysokým výskytom iných psov (napríklad v mestách). Najmenšie riziko je u psíkov, ktorí sú chovaní v priestore, kam nemajú prístup iné zvieratá. Rizikovým faktorom však zostáva prítomnosť bĺch, ktoré slúžia ako medzihostiteľ pre pásomnicu Dipylidium caninum.


Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: