Každý majiteľ z času na čas potrebuje pre svoju shibu dočasnú opateru - či už je to pre vyťaženosť, pracovnú cestu, či dovolenku, kam ju nemôžeme so sebou vziať. Ak nevie pomôcť rodina či priatelia, alebo je náš pobyt dlhší - profesionálna a pritom dostupná pomoc je dnes po ruke. Psí hotel či psia škôlka ponúka majiteľom psíkov dočasné ubytovanie - pobyt môže byť na jeden deň , predĺžený víkend či dlhšiu dovolenku. 

Mnohí majitelia sa často obývajú, či psíkom v takejto škôlke nebude smutno, nebudú osamote zatvorení väčšinu dňa alebo ako sa rieši situácia, ak psík nie je dobre socializovaný alebo sa napríklad neznesie s rovnakým pohlavím. Všetky tieto starosti môžu majitelia pokojne hodiť za hlavu, dnes existujú škôlky a hotelíky pre psov, kde 4-nohí "dovolenkári" chodia tak radi, že sa im nechce ísť domov ani keď sa po nich majitelia vrátia : ))

Ako to v takej psej škôlke funguje sme sa porozprávali s jej zakladateľkou Petrou Jedličkovou. Jej klientami sú aj viaceré shibičky a svojej škôlke pre 4-nohých parťákov dala príznačný názov: Tlapky - zvieracia družina. 

Kde vôbec vznikol nápad "strážiť" ľuďom ich 4-nohých kamarátov?

Pôvodne som pracovala v celkom inej oblasti, no ako mnohí mladí ľudia pohltení stresujúcou prácou som sa krátko po tridsiatke začala cítiť na pokraji vyčerpania a začala som sa seriózne obávať o svoje zdravie. A tak som si povedala, že je načase skúsiť si splniť sen, ktorý som mala hádam už od narodenia – pracovať so psíkmi. Vedela som, že s týranými a trpiacimi by som to dlho nezvládala. Túžila som tráviť s nimi čas, vidieť ich šťastných a spokojných so svojím „psím životom“, zažívať s nimi radosť z nových priateľstiev a sprevádzať ich pri objavovaní psieho sveta, môcť ich pozorovať a učiť sa od nich radosti zo života. Na to psia škôlka ako stvorená.

 17634590_1260804167374608_3779325130636653638_njpg

Shiba - poď sa hrať! Nie, teraz mám japonskú meditáciu a počúvam šum vetra. Ale za chvíľu vás preženiem v kole! 

Foto: Tlapky - zvieracia družina


Ako to v škôlke / hotelíku funguje - majú psíky voľný pohyb alebo sú zavreté v kotercoch? To je totiž najčastejšia otázka a obava ľudí, že psík bude niekde sám, zavretý a bude mu smutno.

Asi závisí od konkrétnej škôlky, ale napríklad u nás sa snažíme psíkom poskytnúť maximum voľnosti a spoločnosti iných psíkov, no zároveň veľmi dbáme na bezpečnosť. Preto máme vnútri psíkov porozdeľovaných vo viacerých miestnostiach a často ich aj na venčenie prestriedavame po skupinkách. Pokiaľ má psík hygienické návyky a je doma zvyknutý na pohodlie gauča, snažíme sa mu vytvoriť čo najdomáckejšie podmienky aj u nás. V izbičkách majú nastlané mäkké peliešky, matrace, vankúše, deky... 


Zároveň ale pokiaľ je psík zvyknutý oddychovať v boxe, či už z domu, alebo na výletoch či výstavách, máme aj takú možnosť – vždy sa pýtame majiteľa a zároveň keď už psík príde, tak sledujeme jeho reakcie a podľa toho sa snažíme mu vytvoriť podmienky. V dome, kde sa o psíky staráme, zároveň bývam aj s rodinou, takže neostávajú samy ani v noci a robím všetko pre to, aby im u nás nebolo smutno, aby sa cítili spokojne a aby sa aj na ďalší pobyt k nám tešili.

Oslavy narodenín sú obľúbené - aj medzi mlsnými psími gratulantmi ; ))
Mám dôvod na úúúúsmev : )) Foto: Tlapky - zvieracia družina

Asi nie je úplne najrozumnejšie priviesť psíka do nového prostredia a nechať ho tam rovno na týždeň zakiaľ sme my majitelia odcestovaní na dovolenke. Ako je vhodné psíka pripraviť na takéto dlhšie odlúčenie?

Závisí od konkrétneho psíka, a možno ešte dôležitejšie od jeho pánička. Svojho psíka by sme mali zveriť do starostlivosti len niekomu, ku komu cítime dôveru a až vtedy, keď ju cítime, najmä ak ide o viacdňový pobyt. Psík to z nás totiž vycíti a ak sa s ním lúčime s obrovským strachom a obavami, môžeme mu tým zvykanie na nové prostredie nechtiac sťažiť a podporiť v ňom úzkosť. Niekto k nám pocíti dôveru už po prezretí referencií a videí na internete, niekomu stačí osobné odporúčanie známych, niekto si nás, naopak, potrebuje „okuknúť“ dlhšie a osobne nás spoznať, kým si trúfne nechať nám psíka na viac dní. 


Každému ponúkame možnosť prísť k nám najprv na nezáväznú návštevu – zoznámime sa, uvidíte, aký pocit máte z nás a z prostredia, porozprávame sa o všetkom, čo vás zaujíma, popri tom si psík poňuchá našu záhradu, označkuje si to tam, prípadne ak je hravý, tak ho rovno zoznámime s nejakým psím kamošom a necháme ich pohrať sa. Po chvíľke ide potom aj s majiteľom domov, takže má z návštevy pozitívny zážitok a často sa stáva, že pri príchode na pobyt sa sem už teší. Zo skúseností môžem povedať, že drvivá väčšina psíkov si tu aj bez predchádzajúcej návštevy veľmi rýchlo zvykne a postupné zoznamovanie je dôležitejšie pre majiteľa. 


Určite však odporúčam postupnú prípravu u psíkov, ktorí sú inak s majiteľom 24h denne a nemajú žiadny návyk byť bez neho, vhodné je to tiež pre útulkáčikov vzhľadom na predchádzajúce zlé skúsenosti, u psíkov, ktorí prejavujú separačnú úzkosť alebo mávajú veľký strach z nových ľudí alebo prostredia. Individuálne si potom okrem návštevy dohodneme pobyt v škôlke – najprv na pol dňa, potom na celý deň, v niektorých prípadoch aj na jednu noc – to už je individuálne. 


Vždy sa samozrejme snažíme, aby sa tu psíkovia cítili bezpečne a spokojne čo najrýchlejšie. Nie je väčšia radosť, ako keď nás za bránou pri príchode čaká psík s vrtiacim chvostíkom, ktorý sa k nám teší.

Foto: Tlapky - zvieracia družina


Nie každý psík je kamoš úplne so všetkými, občas sa neznesie napríklad s rovnakým pohlavím, alebo sú psy veľké a energické a potom tie malé či extra "gaučové typy". Ako zabezpečujete to, že každý psík je v bezpečí a dokáže sa zahrať tak, že je to pre jeho povahu a temperament primerané?


Vnútri máme pre psíkov viacero miestností a „na izbe“ sú spolu vždy len takí, ktorí sa už u nás stretávajú dlhodobo a máme istotu, že budú k sebe priateľský napríklad aj pri miske s vodou alebo keď sa obom zapáči jeden peliešok (kŕmime však vždy a zásadne oddelene každého jedného psíka), a tiež že nebude napríklad jeden druhého otravovať, keď chce relaxovať.

Pri venčení vo výbehu psíkov síce čo najviac socializujeme, no vždy len tak, aby to bolo bezpečné, takže obyčajne vznikne niekoľko skupiniek, ktoré sa vonku prestriedavajú. Jednak podľa povahy, temperamentu, kto sa s kým ako kamaráti, ale aj s ohľadom na vek či zdravotné dispozície, kvôli ktorým niektorí psíkovia vyžadujú pokojnejší režim a menej pohybu.     


Ako funguje vlastne prvý príchod do škôlky? 

Termín si treba dohodnúť vopred a skôr ako psík prvý raz príde, posielame majiteľovi na vyplnenie dotazník, v ktorom sú základné otázky o psíkovi, jeho návykoch, temperamente, zlozvykoch... Každého nového psíka si najprv „otestujeme“ v kontakte s bezproblémovými psíkmi opačného pohlavia, využívame vôdzku, okrem toho máme výbeh rozdelený plotom na dve časti, ak je psík „sporný“ a chceme najprv vidieť jeho reakcie bez rizika priameho stretnutia. Psíkov, ktorí na seba reagujú nepriateľsky, spolu vo výbehu nenechávame. Samozrejme s každým sa dá pracovať, no u nás majitelia očakávajú, že bude psík v prvom rade v bezpečí a nie že bude „slúžiť“ ako pomôcka na socializáciu iného. Pokiaľ má niekto psíka, ktorý sa prejavuje agresívne, vieme mu odporučiť výcvikovku, ktorá okrem tréningov poslušnosti robí aj skupinové socializácie. Do škôlky či hotelíka ho síce prijmeme, no spájame ho len s takými psíkmi, ktorých spoľahlivo nechce „zožrať“.     

Aký je rozdiel medzi dennou škôlkou a hotelom pre psíkov? Už názov naznačuje, že k vám niektoré psíky chodia ako deti do škôlky - ráno prídu a večer s majiteľmi odídu?

Áno, je to naozaj tak, škôlkari k nám ráno resp. v čase podľa dohody prídu a potom po práci si ich majitelia vyzdvihnú. Niektorí chodievajú každý deň, niektorí každý druhý, alebo prídu len na niekoľko hodín „vyblbnúť sa“ so psími kamarátmi. Škôlku využívajú najmä majitelia temperamentných psíkov, ktoré potrebujú veľa aktivity a majú radi psiu spoločnosť, ľudia, ktorí majú nového psíka a nechcú ho nechávať samého doma, kým si nezvykne, je tiež riešením pre tých, ktorým psík doma demoluje domácnosť alebo obťažuje susedov neustálym štekaním. Aj keď samozrejme vždy sa snažíme poradiť v oblasti výchovy, aby sa problém vyriešil a človek nebol „otrokom“.   

23172729_1483996268388729_1290112010070770091_njpg

Tipujte, kto z nás je oslávenec! Tvárime sa tak  samozrejme všetci - a aj chute si robíme všetci.. ; ))) Foto: Tlapky - zvieracia družina


Čo vlastne robia psíky v škôlke/na hotelíku celý deň keď práve neoddychujú? Ako vyzerá ich "bežný" režim?


Závisí od temperamentu psíka, znášanlivosti s inými a v neposlednom rade aj od počasia. Snažíme sa dopriať každému psíkovi čo najviac aktivít, pobytu vonku a hier s inými psíkmi. Zároveň ale tak, aby sa psík cítil dobre a mal z pobytu u nás radosť. Napríklad seniori sa vonku radi poprechádzajú, no po chvíľke si chcú ísť ľahnúť pekne do kľudu na peliešok. Naopak, hraví, temperamentní psíkovia, ktorí sa znesú vo všetkými, trávia vonku väčšinu dňa. Pokiaľ je zlé počasie, hrajú sa spolu vo vnútorných priestoroch. Samozrejme, treba dodržiavať základné pravidlá, ako napríklad relax bez aktivít minimálne 1,5 hodiny po kŕmení, u šteniatok tiež treba dbať aj na odpočinok, aby nemali podnetov a fyzickej aktivity až príliš veľa, u šteniatok veľkých plemien treba aktivity korigovať tak, aby si nepoškodili vyvíjajúce sa kĺby atď.     


Zrejme patria k vašim stálym klientom aj majitelia tých psíkov, ktorí potrebujú hodne vybiť energiu - nielen pohybom ale aj hrou s inými psami. Zrejme je taký pobyt "v škôlke" pre psíka väčšou zábavou, než keby bol celý deň doma sám a čakal až do večera na svojho majiteľa. Aké sú dôvody, pre ktoré majitelia psíkov využívajú vaše služby?

Dôvody využiť škôlku sú rôzne, no spoločným znakom všetkých je, že majitelia chcú svojmu psíkovi dopriať „niečo viac“. Pes, ktorý má pravidelne zamestnané telo aj mozog, je šťastný. Samozrejme, pokiaľ je psík správne vychovaný, nemá problém počkať na majiteľa 8, 10, alebo aj 12 hodín, kým sa vráti z práce. No potom si o to viac vyžaduje pozornosť, pohyb, vybitie energie fyzicky aj psychicky, čo je pre mnohých počas pracovného týždňa časovo nereálne, najmä ak majú mladého či temperamentného psa, ktorý sa skutočne neunaví polhodinovou prechádzkou. Dať takému psíkovi možnosť stráviť čas aktívne v škôlke je podľa mňa nielen láskavé, ale aj zodpovedné voči samotnému psovi a tiež voči okoliu. Temperamentný pes, ktorý nemá možnosť vybiť si baterky, je časovaná bomba – môže mať prejavy úzkosti, „z nudy“ začne ničiť domácnosť, urputne vyštekávať, alebo sa začne mať z prebytku energie agresívne prejavy. Pritom vďaka aktivitám v škôlke to môžu byť skvelí psy. Niektorým stačí prísť „na vybláznenie“ raz do týždňa, iným napríklad každý druhý deň, ale máme aj každodenných škôlkarov.     


Okrem psíkov, ktorí majú energie na rozdávanie a potrebujú sa vybehať a vyšantiť s inými - ako je to psíkmi čo sa veľmi hrať nechcú alebo sa ani nevedia? Chodia k vám aj takí alebo pre nich škôlka vlastne nemá význam?"

Takýchto psíkov je pomerne veľa, nie každý kto k nám chodí je prototypom hravého psa. Mnohí prídu a je pre nich zábavou už len to, že môžu pri hre sledovať iných psov. Pozerajú sa na nich, prechádzajú sa po záhrade pomedzi nich hrajúcich sa, pozorujú čo sa deje, sledujú vtáčikov, šumenie lístia na stromoch, a mnohé ďalšie pre nich zaujímavé aktivity. No a nesmieme zabudnúť na jednu veľmi podstatnú aktivitu - čítanie psích pesemesiek. Tu majú takých odkazov k preskúmaniu naozaj veľa. Ak je psík v pohode v prítomnosti iných psov, ale nezapája sa do hry z dôvodu, že sa nevie alebo nechce hrať, má prosto iný program. Unaví sa pri ňom psychicky i fyzicky iným spôsobom a odíde tak domov šťastný a spokojný.


Aký je váš najmenší a najväčší psí klient? : ))

Naša najmenšia škôlkarka je fenka krysaříka Bambi, ktorá má 1,2 kila a naopak najväčší je samec nemeckej dogy Achilles, ktorý váži 80 kg! To už je skutočne obrovský kus chodiacej lásky : )).