V tejto sekcii nájdete príspevky, ktoré budú zaujímať prevažne majiteľov feniek:

  1. Falošná gravidita (a Pyometra)

  2. Háranie


Pripravili sme ich pre Vás v spolupráci s veterinárkou a chovateľkou MVDr. Dominikou Paučovou z chovateľskej stanice Z Podpolianskych lúk.



FALOŠNÁ GRAVIDITA (PSEUDOGRAVIDITA)


Falošná gravidita sa objavuje podľa viacerých zdrojov v menšej či väčšej miere až u 50% (nevykastrovaných) feniek. Znamená to, že fenka vykazuje stav ako by bola nakrytá (zabrezla) a taktiež symptómy spojené s kojením a laktáciou. Príznaky sa objavujú cca 1 – 2 mesiace po skončení hárania, kedy by v prípade úspešného nakrytia prišlo k pôrodu šteniat. Môžu sa však objaviť aj skôr (2 – 8 týždeň).Prejavy falošnej gravidity sú rôzne – fenke sa môžu zväčšiť mliečna žľaza (začne sa jej tvoriť mliečny sekrét), fenka začne prejavovať výrazne materské správanie (hľadať si miesto na pôrod, robiť si z vecí, ktoré nájde doma, pelech, z handier, uterákov a ostatných vecí, ktoré sú v jej dosahu), okrem robenia si „hniezda“ môže začať do pelechu začať znášať šteniatka, ktorý mi pre ňu môžu byť hračky alebo predmety v domácnosti, ktoré začne za šteniatka považovať, často sú nimi aj topánky. Niekedy okrem spustenia mlieka nastane situácia, že fena sa skutočne snaží vrhnúť šteňa. Prejavy správania sú rôzne, fenky môžu byť spavé, túlivé, malátne, kňučia, môžu pôsobiť až depresívne, alebo aj nervózne, bývajú preexcitované, rozrušené, nechcú spolupracovať a vykazujú celkovo veľmi neštandardné správanie voči svojmu „normálu“. Ten „normál“ si pozná každý majiteľ, takže zmenený stav je pomerne očividný a prejavy ľahko rozpoznateľné. Stáva sa, že sú menej žravé a niekedy vracajú. Pseudogravidita sa objavuje u feniek takých skôr „dobre živených“ a s užšou väzbou na majiteľa.


Pár slov k tomu kde má falošná gravidita svoje korene. Tie siahajú až k vlkom a ich živote vo svorke. Nakrytá alfa samica a jej potomkovia boli pre svorku samozrejme veľmi dôležití. Pokiaľ by sa totiž alfa samici niečo stalo, nebodaj prišla o život, prišli by aj mláďaťá o svoj zdroj bezpečia a najmä potravy. Doteraz - ak žijú viaceré feny v jednej domácnosti (chove) - mnohé často hárajú v jeden čas. Je to teda určitým spôsobom prejav materského pudu. Obdobne je tomu v situácii u vlčej svorky - ak bola nakrytá iba alfa samica, ostatné vlčice vedeli „vďaka“ falošnej gravidite nakojiť jej vrh, pokiaľ prišlo napríklad k nešťastiu a uhynula. Falošná gravidita má teda svoj pôvod v ďalekej minulosti a zároveň svoje nezastupiteľné miesto pre pokračovanie života ako takého – príroda je veľmi múdra. Vymyslela spôsob, akým sa podarí potomstvu prežiť, aj keď by mláďatá prišli o matku. V dnešnej dobe je však skôr z pohľadu majiteľov feniek zdrojom starostí a problémov.

Ťažší priebeh falošnej gravidity nie je nič výnimočné avšak ani príjemné.  Ak sa u fenky objaví raz – môže sa opakovať aj po ďalších háraniach a prejavy sa môžu stupňovať.

Falošná gravidita je teda zapríčinená hormonálne, intenzita prejavov je závislá najmä od výšky hladiny hormónu prolaktínu – hormónu ovplyvňujúceho okrem iného tvorbu mlieka ako i udržanie žltého telieska v maternici (gravidity).

K opatreniam na zmiernenie príznakov patria najmä tieto:

-          odstráňte z dosahu fenky všetko, z čoho si môže robiť „hniezdo“ a predstavovať šteniatka (hračky, handry, topánky, papuče a pod.)

-          neľutujte ju, nechláchoľte ju, celkovo Vaše správanie by nemalo prejavovať nejakú formu clivého súcitu, ale zaobchdázanie s fenkou by sa malo podobať tomu, ktoré ku nej máte štandardne keď nehára

-          znížte výrazne kŕmnu dávku na obdobie 7 – 14 dní, mierne znížte aj príjem tekutín (zníženie krmiva a tekutín konzultuje s veterinárom alebo chovateľom)

-       okrem samotnej kŕmnej dávky vymeňte aj granule za také, ktoré majú nižší podiel bielkovín (ak má krmivo štandardne 28 – 30% bielkovín, tak dočasne znížte na také, ktoré má podiel 19 – 20%

-       1 deň kľudne nasadiť úplnú diétu

-          treba ju „vytiahnuť“ z domu aj keď nemá o venčenie, prechádzky či hry veľký záujem – nečakajte na to, kým o to prejaví záujem sama – neprejaví, musíte byť v tomto prípade proaktívni sami

-          vhodné sú dlhšie prechádzky, ktoré odpútajú jej pozornosť iným smerom a

-          takisto aj hry, ktoré odklonia jej sústredenie na iné ako hniezdo a „šteniatka“

-          ľahšie formy falošnej gravidity treba prosto „rozchodiť“ aktivitami vonku, ak má fenka psích kamarátov (tky), tak ideálne sú spoločné vychádzky a hry

-          pokiaľ sa fenka vo zvýšenej miere olizuje na strukoch, je možné a vhodné použiť plastový golier

-          pokiaľ tieto opatrenia nevedú k zmene stavu, je lepšie navštíviť veterinára 

Závažnejšie stupne falošnej gravidity obvykle rieši veterinár hormonálnymi prípravkami (perorálny roztok). Používa sa látka znižujúca prolaktín v krvi (napr. Kabergolín – ako inhibítor sekrécie prolaktínu).

-          ak sa fenke tvorí aj mliečny sekrét, tak práve tento fakt býva na celej falošnej gravidnosti často najväčší problém, nakoľko môže vyústiť do mastitídy (zápalu mliečnej žľazy), a ďalej nezhubných ako i zhubných nádorov mliečnej žľazy: tu sa využívajú rôzne resorpčné maste a roztoky, ktoré sťahujú zápal a pôsobia chladivo

-          prejavy ako i možnosti riešenia sú rôzne, poraďte sa v prvej fáze aj so svojim chovateľom, od ktorého máte šteniatko

-          prejavy falošnej gravidity postupne odznejú, je to vždy iba dočasné, pokiaľ nebudú silné tak prosto postupne odznejú a môžete to podporiť svojim vhodným prístupom 

Pokiaľ sa prejavy s každou rujou opakujú prípadne zhoršujú, a zároveň sa chceme vyhnúť v prípade tvorby mliečneho sekrétu a zápalu mliečnej žľazy vyhnúť možným ďalším vážnym (abscesy na mliečnej žľaze, horúčka, otrava krvi) zdravotným problémom, je dobré zvážiť aj kastráciu fenky pokiaľ sa ju nechystáme využiť v chove. Najúčinnejšie je fenku ako prevenciu vykastrovať pred 1. rujou (to platí nielen ako prevencia pred pseudograviditou ale aj pyometrou a nádormi mliečnej žľazy) – to však spraví máloktorý majiteľ, aj keď fenku nemá z dôvodu chovu. Obvykle ku kastrácii pristupujú majitelia až vtedy, pokiaľ má pseudogravidita horší priebeh a opakuje sa. Je potrebné zvážiť okolnosti, pre a proti (ne)kastrácie a poradiť sa so skúseným veterinárom. Pokiaľ sa falošná gravidita objavila, bohužiaľ sa zvykne s každou rujou opakovať a zhoršovať. Potreba mať potomstvo je prirodzená aj u domestikovaných tvorov akými sú aj naši psy.

PYOMETRA (HNISAVÝ ZÁPAL MATERNICE) 

Príspevok nájdete TU




HÁRANIE

autor: Jana Stančíková, CHS Al-nasija
Prvá ruja u shíb nastáva okolo 6-tich mesiacov – niekedy sa vyskytne skôr, najčastejšie však niekedy medzi 6 – 12 mesiacom veku jej života. Býva ešte obvykle slabá a nemá štandardný priebeh ako budú mať tie nasledujúce. Fenka môže mať prvé háranie veľmi slabé a o môže ho o 2-3 mesiace zopakovať – je to normálne.

Ak bude s Vami bývať fenka v byte, veľké obmedzenia Vás nečakajú a netreba sa nijak extra obávať období ruje. Fenky shiby sú veľmi čistoté a pokiaľ Vaša domácnosť nie je napevno pokrytá kobercom s dlhým svetlým vlasom, problémy sú úplne minimálne. Shiby sú veľké čistotnice, všetko po sebe spracú, neustále „opečovávajú“ a čistia. Za jedno háranie možno utriete pár kvapiek z podlahy, o ostatné sa postarajú sami.

Neodporúčame Vám používať nohavičky na háranie – jednak shibe zamedzíte prirodzenej potrebe sa čistiť, a za druhé – teplé a vlhké prostredie je ideálnou živnou pôdou pre vznik infekcií. A to je to posledné, čo si pre fenku môžeme priať. Ak ich použiť potrebujete, urobte tak len na nevyhnutnú krátku dobu.

Prakticky to vyzerá v domácnosti hárajúcej fenky tak, že

-          treba pozakrývať dekami gauč, ak jej na neho dovolíte ísť a zvykne tam odpočívať

-          kusové koberce zbalíte na dobu hárania

-          ak máte v niektorej z izieb nalepený koberec, tak do tejto izby fenku púšťať nebudete

Podlahu je potrebné zmývať v čase ruje tak, aby na nej neostávali zbytky nejakého čistiaceho prostriedku a podlahu dôkladne vyzmývať aj čistou vodou. Shiba po sebe kvapky na zemi vylizuje a zostatkový čistiaci prostriedok by sa tak ľahko mohol dostať tam kam nepatrí.

Prvá fáza hárania sa nazýva proestrus, pošva fenky sa zdúri (zväčší, akoby napuchne), vo vaječníkoch dozrievajú folikuly, fenka má krvavý výtok a často mení aj správanie. Mnohé sú spavejšie, menej aktívne, viac túlivé, ale prejavy môžu byť skutočne rôzne. Vonku často zňuchávajú po samcoch „pesemesky“. Toto obdobie trvá cca 7 – 10 dní, strieda ho obdobie estrusu, kedy sa kvapkajúca krv mení svoju farbu a je to už obdobie samotnej ruje, folikuly praskajú, vajíčka sa uvoľňujú a  ku koncu tohto obdobia je fena pripravená na párenie. V tomto období zvykne tiež vyhľadávať samcov a má o nich sama záujem.

Často po okoloidúcich samcoch kňučia a ťahajú sa za nimi. Opatrnosť a venčenie na vodítku s dobre dotiahnutým obojkom je viac než namieste. Nasleduje fáza metestru, kedy ruja končí. Vzniká žlté teliesko, ktoré udržuje hormonálne brezivosť, sliznica maternice je dostatočne hrubá a schopná prijať oplodnené vajíčka. Ak je krytie úspešné, prechádza cyklus do gravidity, ak nie – prechádza do fázy pokoja, tzv. anestrus. Fáza proestru a estrusu sa nazýva háranie.

Nie je úplne jednoduché a jednoznačné povedať, kedy môže dôjsť u fenky k neželanému nakrytiu. Proestrus trvá obvykle 7 – 10 dní, a „rizikové“ obdobie, ktoré ho nasleduje, zvykne trvať niekde v intervale 3 – 10 dní. Na druhej strane je potrebná istá obozretnosť a sledovanie háraní (a fenkino správanie) počas dlhšieho obdobia, aby človek vedel vysledovať v akej fáze cyklu sa fenka nachádza – pretože tieto hodnoty (počty dní jednotlivých fáz) sa môžu líšiť. Kvôli plánovanému krytiu využívajú chovatelia ako indikátor správneho času krytia aj krvné testy.

Existujú spreje neutralizujúce zápach hárajúcej sučky, môžete ich použiť pokiaľ žijete a venčíte v prostredí, kde je veľa psov – ich účinnosť však nie je 100%-tná a zrejme neodradia tých najväčších casanovov, aby fenku pri venčení doprevádzali, ak je im to umožňené ; ))

Nutno povedať, že fenky, ktoré ešte nie sú pripravené na párenie, alebo je „už neskoro“, avšak sú pre psov ešte atraktívne – môžu na ich dobiedzanie a prítomnosť reagovať podráždene. Nenechajte v tom svoju fenku samú, ak je niektorý zo psov príliš dotieravý, prenasleduje Vás alebo do fenky dobiedza a je jej to nepríjemné, odožeňte ho. Fenke zároveň ukážete, že to nemusí riešiť sama a ste jej oporou.

Feny počas hárania môžu viacej piť a rozhodne viacej značia. Ak sa fenka bežne vonku vyvenčí tak, že sa vymočí 3 – 4 x, tak v období ruje je to často aj 2x toľko. Stáva sa, že odmieta potravu alebo je menej žravá. Najväčšie riziko (nakrytia) teda hrozí cca 2-3 týždne od začiatku hárania, ale aj táto hodnota môže byť kolísavá a treba ju individuálne odsledovať a poradiť sa s chovateľom. V tomto období treba teda venovať zvýšenú pozornosť funkčnosti obojkov a vodítko – nikto predsa nechce, aby sa nám pre zle utiahnuté vodítko fenka vyvliekla a došlo k nechcenému nakrytiu alebo úrazu, ak by sa tak stalo popri rušnej ulici/križovatke.

Zhruba po mesiaci od začiatku hárania môžete schovať deky a rozbaliť koberce ; )) Ak ste však prvomajiteľom fenky a zvyknete ju púšťať vonku niekedy navoľno, je lepšie si odsledovať niekoľko cyklov ruje. Ako dlho trvajú prvé dve fázy, kedy je atraktívna pre psov, kedy už nie – a tomu prispôsobiť aj režim, najmä venčenie navoľno.

Fenky hárajú približne v 6 – 7 mesačných intervaloch, niekedy aj vo väčších.


Foto: Tibor Tóth

Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: