Keď sa začne "líščia rodina" rozrastať...


Každý, kto má doma 2 a viac shíb, zvykne povedať, že jedna shiba jednoznačne nestačí! : )) Mnohí z majiteľov (1 shibky) sa zamýšľa nad tým, či si nezadovážiť k prvej shibe ešte jedného parťáka. Dôvodov na zadováženie si druhej shiby môže byť viacero, či už je to spoločník pre prvú shibu na hry, zábavu, minutie energie a "zamestnanie" sa, alebo podpora psíkovi, aby jeho seniorský vek resp. jeho prejavy nenastúpili príliš skoro - dôvody sú aj mnohé ďalšie. Sú majitelia, ktorí sa s touto myšlienkou pohrávajú už dlhšie - najčastejšie ich od kroku k druhej shibe delia nasledovné nezodpovedané otázky:

IMG_20181221_171323jpg
Foto: Tatiana Kunická



° zvládnem sa postarať o dvoch psov?
° je to len starostlivosť o jedného psa x 2 alebo to bude v niečom iné - možno náročnejšie?
° na čo všetko sa mám pripraviť s 2-mi psami?
° čo ak si nesadnú a nebudú spolu vychádzať?
° čo ak ich temperamenty budú natoľko rozdielne, že nenájdu spoločnú "reč"?
° mám kupiť k fenke psa (k psovi fenku) alebo dať na rady okolia, že rovnaké pohlavia sa neznesú?


Otázok je samozrejme viac, každý budúci majiteľ 2 (a viac) shíb musí zodpovedne zvážiť nielen finančné hľadisko

° krmivo x 2
° veterinárne výdaje x 2
° pomôcky (pelech, obojky, vodítka, prepravka, hračky...) x 2
° kam ich dám počas mojej neprítomnosti x 2
° priestorové nároky v byte/dome
° daň za psa x 2
° výdaje na prípadne tréningy a pomoc s výchovou / socializáciou / výcvikom


Je dobré si triezvo odpovedať na tieto otázky a aj na fakt, či sme pripravený na to najmä časovo, mentálne a finančne. 

Časovo z toho dôvodu, že zžívanie dvoch jedincov si bude pravdpodobne vyžadovať náš aktívny prístup najmä počas prvých týždňov a pokiaľ máme ako druhého psa šteniatko, tak aj čas na jeho výchovu. Čo nainvestujeme prvý rok do svojho šteňaťa, to si budeme "vyberať" ďalších 10 možno 15 rokov. Pokiaľ máte svojho prvého psa zvládnutého dobre, je pravdepodobné, že sa novopríchodzie šteňa naučí od neho správne vzorce správania.


Zvážiť by ste mali príchod nového (druhého) člena pokiaľ nie ste úplne spokojní so správaním vášho (prvého) psa - s najväčšou pravdepodobnosťou ho okopíruje aj ten druhý a situácia sa môže ešte viac zhoršieť - bude to okej pre vás? Čakať, že šteniatko zadovážené k prvému psovi napraví to, čo na prvom nie je úplne okej, nie je úplne ideálny nápad (neposlušnosť, bojazlivosť, nedôverčivosť, agresivita, ničenie vecí doma kým je sám a pod.). Tu sa môžete trpko prepočítať - doporiadku si treba veci s prvým psíkom do doby, než pribudne ďalší pes. Aj z časového hľadiska by to bola horšia situácia, ak by sme mali "prevychovávať" v niečom pôvodného jedináčika a do toho aj nového ďalšieho psa. Ak je váš súčasný psík zdravý a nemáte s ním veterinárne výdaje okrem tých štandardných, je dobré sa pripraviť aj na tú variantu, že s druhým to za horšej konštelácie také ideálne byť nemusí. Stačí jeden nevinný úraz a výdaje sa môžu vyšplhať do stoviek eur - ste na to finančnou rezervou pripravení?


O druhej shibe ľudia často uvažujú v dvoch formách - buď nové šteniatko alebo adopcia dospelej shiby, ktorá hľadá napríklad nový domov. V každom prípade je dobré sa dostatočne vedomostne pripraviť na to, ako by také zoznámenie a zžívanie sa dvoch nových jedincov malo vyzerať, aké prípadné situácie môžu nastať a ako ich správne riešiť.


Shiby sú povahovo (i výchovou) rôzne, takisto môže veľmi odlišne prebiehať proces zoznámenia a zžívania sa týchto dvoch konkrétnych jedincov - situácia bude v každej rodine pravdepodobne úplne iná. Čo je dobré si uvedomiť, je ten fakt, že je to pre oboch nová situácia - pôvodnému jedináčikovi prichádza do jeho teritória nový jedinec - votrelec, a druhá shiba takisto opustila to, čo poznala a prichádza do úplne nového prostredia a navyše k úplne novým ľuďom! Nedôvera, neistota a kostrbatosť novej situácie je úplne normálna - jedináčik sa začne správať úplne ináč - reaguje na novú situáciu. Pokiaľ je to dospelá shiba a prichádza do rodiny šteňa, dospelá má navrch a je nutné sa postarať o bezpečnosť a priestor pre novopríchodzie šteňa.


Asi najhoršie, čo sa môže stať, je (vedomostná) nepripravenosť nových majiteľov druhej shiby a ich nesprávne očakávania smerom k novej situácii. K tým patrí najmä to, že ľudia mylne očakávajú, že si psy majú padnúť "do narúče" hneď, alebo že si to "psy vybavia medzi sebou sami" a že je ich úlohou si urobiť "poriadok/hierarchiu" bez nášho aktívneho zásahu... lebo veď aj v prírode by to tak bolo. Tu je dobré si uvedomiť, že táto zdanlivo všeobecne platná myšlienka nie je úplne namieste a ani úplne správna. Najnevhodnejšie je postaviť sa ako majiteľ do úlohy pasívneho diváka. Do rodiny môže prísť k dospelej druhá dospelá shiba, proces privykania si na novú situáciu môže byť ešte o trochu dlhší a náročnejší než ak by prišlo šteňa.


Mnohokrát sa môžete na internete dočítať vyjadrenia ľudí, ktorí vracajú druhého psíka po pár dňoch s vyjadrením, že "si s prvým nesadli", alebo že "ho prvý pes neprijal". Často sa takto vracia druhý pes (napr. chovateľovi alebo do útulku) už po 1 či 2 dňoch so slovami, že to "nezafungovalo". Ale čo malo "zafungovať"? 


Že si padnú obaja noví jedinci do (psej) náruče a vyrovnajú sa s novou situáciou behom malej chvíľky? 

Foto:  Eva Brezová, Tatiana Kunická, Linda Gašparík, Dogtrainer, Dominika Paučová

Asi už na tomto mieste tušíte, že toto nie je úplne správne. Gro má v rukách majiteľ a aj keď psy na seba reagujú podráždene, sú z novej situácie nervózni, alebo keď prvý/druhý napáda druhého/prvého, vrčia po sebe alebo by bez zásahu do seba rovno skočili - treba si uvedomiť, že sú to bežné a vcelku prirodzené reakcie na novú situáciu a je na majiteľovi, aby správanie psov vhodne korigoval.


Aj to najťažšie zžívanie sa trvá obvykle maximálne mesiac - to je doba, kedy aj najväčší jedináčikovia, žiarlivci a "prisvojovatelia" si pánička pochopia, že situácia sa zmenila a oni sa jej prispôsobia - zvyknú si na ňu. Zvyknú si na nového parťáka a že boli niekedy sami už nie je nijak podstatné. Nestane sa tak ale samo - je úlohou majiteľa situáciu "moderovať" a zasahovať - pristupovať k nej teda maximálne aktívne. Nechať to na psov je to najhoršie, čo môže majiteľ urobiť - je to nesprávne. Majiteľ nastavuje pravidlá správania a pokiaľ nie (a nezafunguje to "od prírody" s novými dvoma samo od seba - čo je skôr veľkou výnimkou), nie je to chyba psov, ale majiteľa, ktorý situáciu nezvládol. Buď nevedel ako reagovať, alebo reagoval nesprávne. "Drsné zžívanie" sa nastáva aj vtedy, ak to s prvým psom nemáme dobre zvládnuté výchovou a hierarchiou - nový prišelec nás len svojím príchodom na to upozorní.


Akoby malo vyzerať správne prvé zoznámenie psov a čo robiť, pokiaľ jeden alebo druhý jedinec reaguje na toho druhého s nevôľou, vrčí po ňom, alebo ho agresívne napáda? Každý pes a každá dvojica je iná - preto pokiaľ si chcete zadovážiť druhú shibu, poraďte sa so skúseným kynológom alebo chovateľom. Každá situácia je riešiteľná a šťastie praje najmä pripraveným. V prípade zžívania sa dvoch nových jedincov najčastejšie platí, že každá búrka trvá iba dočasne : ))) Svojimi vedomosťami ju môžete výrazne skrátiť a proces zžívania sa urýchliť.


Tému "AKO SPRÁVNE ZVLÁDNUŤ PRÍCHOD DRUHEJ SHIBY" pripravujeme so skúseným chovateľom, sledujte nás...


Ako vyzeral príchod druhej shiby u vás, prečo sa majitelia rozhodli rozšíriť rodinu o ďalšie 4 japonské labky, ako vyzerali prvé zoznamovacie dni nových "súrodencov" - to vám priblížia samotní majitelia vo svojich príbehoch...


Foto: Tatiana Kunická
IMG_20181204_113036jpg
 

Ryu a Michi


Keď mala naša shiba - fenka Michi - asi jeden rok, začala som rozmýšľať, aké by to bolo, keby sme mali shiby dve. Keď som na sociálnej sieti natrafila na fotky dvoch shíb, vypytovala som sa majiteľov, ako sa psy vzájomne znášajú a ako to majitelia zvládajú - zbierala som rady a skúsenosti od iných majiteľov. Radila som sa aj s majiteľkou chovateľskej stanice, čo mi odporúča, ak sme si chceli k Michi zadovážiť ďalšiu shibu. Či rovnako fenku alebo psíka a či nebude vhodnejšie počkať, kým bude Michi staršia. Michi má skvelú povahu, mali sme v tej dobe ešte aj staršieho nemeckého ovčiaka a sadli si hneď od začiatku - boli veľkí kamaráti.


Nakoniec sme sa rozhodli nečakať výrazne dlhšie a rozhodli sme sa pre shibu - samca. Výberu chovateľskej stanice sme sa venovali dlhšie a sledovali sme prácu chovateľov. Tak sme si jedného dňa priviezli Rya - šteniatko samca shiba inu. Prvý kontakt našich shíb prebehol doma – bol totiž mrazivý február. Michi bola zvedavá a Ryu veselé, aktívne a drzé šteňa, ktoré sa chcelo stále hrať. Občas som musela zasiahnuť, keď ju „trápil“ a ona sa, ako starší a trpezlivý pes, nechala. Videla som na nej, že jej občas prílišné dobiedzanie nebolo príjemné, avšak jej výbornou povahou bola schopná takmer všetko strpieť - sledovala som ich hru vždy a keď už toho začínalo byť priveľa, zasiahla som, aby fenka dostala od dobiedzajúceho Rya pokoj. Na noc a čas, keď sme neboli doma, som ich zo začiatku oddeľovala. 


S trénerom, ku ktorému chodíme na výcvik, som riešila problémy, ktorým som spočiatku nerozumela alebo nevedela ako ich správne riešiť. Michi ako každé šteňa mala "kúsave obdobie" a rada sa ponúkola aj našimi rukami, čo nám nebolo príjemné. Tréner, ku ktorému sme chodili nám poradil nasmerovať jej pozornosť napríklad na hračku, do ktorej mohola kúsať. Takisto nám poradil ako správne zareagovať v ten moment, keď šteňa nechcelo ihneď poslúchnuť to, čo sme po ňom chceli. Napríklad keď nás kúsala (okúsavala ruky a prsty) ďalej aj keď sme ju napomenuli a ponúkli inú vec (hračku), do ktorej môže kúsať. Poradil nám nenechať sa okusovať a pokiaľ by s tým šteňa pokračovalo, tak mu povedať rázne "fuj" a po neposlúchnutí do 2 sekúnd zaťahať za srsť za krkom. 


Fenka Miichi to pochopila veľmi skoro a Ryu typické kúsavé obdobie pri prezubovaní ani nemal. Na vlastnej skúsenosti sme zistili, že každá shiba je iná - povahou i temperamentom. A tak to bolo aj s Michi a Ryom. Další "problém", ktorý sme riešili bola práve ich rozdielnosť pováh a prejavov. Ryu bol od prvej chvíle sebavedomý až drzý na Michi. Michi sa mu nijak nebránila, vždy sa mu vo všetkom podvolila a nechala si robiť úplne všetko. S trénerom, odborníkom na výchovu, sme teda riešili aj túto otázku, ktorá bola pre mňa nová a má ju asi viacero majiteľov dvoch a viac psov - pokiaľ sú psy rozdielni, či zasiahnuť a ako primerane zasiahnuť. 


Pochopila som, že nemôžem to nechať na nich dvoch, aby "si to vyriešili sami". Odborník nám odporučil zasiahnuť presmerovaním pozornosti a aktivity psa na povel, ktorý ovláda - napr. pri dobiedzaní do fenky dostal Ryu povel "sadni". Pokiaľ ho splnil, bolo to okej a zastavilo sa tak jeho neprimerané správanie voči fenke v ten moment. Pokiaľ ho nesplnil, bolo mu treba "dopomôcť" - primerane zacukať vodítkom pripnutým na obojku. Preto sme mu doma nechávali spočiatku aj obojok s krátkym mäkkým vodítkom, ťahal si ho za sebou. Dvakrát sme boli na špeciálnom shibom seminári „Cvičíme shibu“, ktorí organizovali českí chovatelia. Odporúčam ho navštíviť všetkým, ktorí shibu majú alebo len chcú (plánujú).

Som šťastná, že ich mám - majú rozdielne povahy. Keby som však nebývala v dome so záhradou, na dve shiby by som si netrúfla. Keď zaškrabú na dvere, pustím ich na dvor sa vyvenčiť. Keď je vhodné počasie, naháňajú sa po záhrade alebo tam oddychujú aj celý deň. Kto chce dve shiby (a viac), mal by sa pripraviť na väčšie finančné výdavky – na krmivo a hlavne veterinára. Nedávno sme zaplatili spolu 1300 eur za diagnostiku, operáciu a liečenie Ryovej zlomenej kostičky v labke. A tento rok je pred nami jedna pekná výzva - čaká nás hľadanie letnej dovolenky s dvoma psami.  


Lenka Bodišová s manželom, shiby Ryu a Michi


ryiu michijpg

ryu michijpg
 

Shibi a Dobby


V našej domácnosti sa momentálne nachádzajú dve shiby. Zhodli sme sa, že to tak aj zostane, ale človek mieni.. :) Starší psík má momentálne cez dva roky, dostal sa k nám v decembri v roku 2016, kedy sa jedna rodina rozhodla, že boli unáhlení kúpením "vianočného darčeka", takže my sme si ten darček zobrali k sebe... vtedy mal 12 týždňov. Asi rok, dva predtým sme začali uvažovať o psíkovi a nejakým spôsobom sa k nám dostali informácie o tomto plemene a dosť nás zaujalo. Takže,keď sa k nám prišiel Shibi, vedeli sme čo to o povahe, vlastnostiach, mali sme informácie naštudované a neboli sme nejak ohromne zaskočení čímkoľvek, čo nám tento nový člen rodiny priniesol do života.


Bývame v rodinnom veľkom dome, v tom období už otec trávil čas doma, ja takisto mám možnosť byť časovo dosť často v domácnosti, takže od šťeniatkovského veku mu venujeme dostatok času, preto sme asi po jeho pol roku začali rozmýšľať nad tým,zadovážiť psieho súrodenca, pokiaľ je teda čo najmladší,aby si na sebe lepšie zvykli. Hoci je socializovany dostatočne a má aj psích kamarátov, chceli sme aby mal "parťáka". Veď ako sa vraví,dvom je vždy lepšie ako jednému.


Shiba ako plemeno nám prirástla k srdcu, takže druhý psík bol jasný. V tom čase však chovateľské stanice nemali šťeniatka, tak sme to nechali tak s tým, že počkáme alebo budeme pravidelne sledovať útulky. V máji 2018, keď mal starší psík rok aj osem mesiacov sa k nám cez x kontaktov "kamarátov kamarátov kamarát" dostala informacia o 8 alebo 9 týždňovom šteniatku shiby. Konkrétne zobraté od množiteľa. Bolo vraj posledné, nikto ho nechcel a v lepšom prípade hrozil útulok. Takže sme všetko vybavili a každý v rodine už vedel, že príde nový člen. Keďže sme o tom dlho hovorili nebolo to žiadne prekvapenie. V deň, keď som drobca priniesla domov, tak sme prvé "stretko" súrodencov urobili v parku vonku. 



Určite sme ho nechceli priniesť rovno do dvora. Takto boli spolu na neutrálnom území a spolu sme aj šli domov, takže starší nebol až taký prekvapený "čo to zviera robí v mojom dome!?" Dobby - ako sme ho pomenovali - bol od prvého momentu veľmi, veeeľmi smelé, nebojácne, hyperaktívne a popravde aj dosť "otravné" šteniatko. Takže pravdepodobne tá "trúfalosť" prvých pár dní staršieho značne otravovala. Veľmi sa k malému nepribližoval, aspoň sa o to snažil, ale kedže novému členovi to bolo úplne jedno, tak vlasne bol nútený si zvyknúť. 



Prvý týždeň sa cerilli zuby, bolo vidieť, že je prekvapený, že už nemá ten svoj "jedináčikovský kľud". Neokrikovali sme ho zato, keď sme videli, že malý ho už priveľmi otravuje a je mu to nepríjemné, tak sme menšieho zabavili a starší odišiel niekde,kde mal pokoj. Od začiatku sme sa mu však venovali rovnako. Medzitým ako Dobby zaspal sme vždy, keď to šlo, išli
ešte aj sami na vychádzku a rýchlo si uvedomil,že v podstate všetko je takmer ako predtým a stále má dostatok pozornosti.


Druhý a tretí týždeň súrodeneckého spoznávania, kedy si menší stále vyžadoval jeho pozornosť si starší začal uvedomovať, že menší je už plnohodnotným členom rodiny a vychádzky vo dvojici, keď "šteňa" doma spalo boli super, ale už sa začal obzerať a čakať, či berieme aj bráchu.


Po mesiaci boli už parťáci ako sa patrí a mám pocit,že aj zo staršieho sa znovu stalo také šteniatko. Určite netreba panikáriť, pri prvých dňoch, keď sa ešte psíkovia doma oťukávajú. Treba im aj dopriať jeden od druhého kľud. Šteniatko môže byť stále vyplašené z nového prostredia, starší z toho, že je tu zrazu niekto nový. Venovať sa im rovnako, brať ich spolu von, vymyslieť aktivity,kde sa môžu zapojiť obaja. Po pár dňoch, týždňoch si uvedomia, že obaja rovnako patria do rodiny a zvyknú si na seba. 


majitelia si uvedomia, že jediná lepšia vec ako shiba sú dve shiby :)


Eva Brezová, shibiaci Shibi a Dobby
Máte doma už líščiu svorku a chcete sa podeliť ako to vyzeralo u Vás? Napíšte nám o príchode druhej shibky do vašej domácnosti!