PODMIENENÉ REFLEXY
Asi všetci vedia, že za jeho objav vďačíme ruskému lekárovi Ivanovi Petrovičovi Pavlovovi, ktorí dostal za svoju prácu Nobelovu cenu už v roku 1904. Dal základ mnohým novým poznatkov vo svetovej fyziológii, skúmal vplyv nervovej sústavy na činnosť a funkciu ostatných orgánov (napr. činnosť srdca a krvného obehu). Dokázal u psov vytvoriť prepojenie medzi podmieneným podnetom (zvonček) a nepodmieneným podnetom (potrava). Výsledkom bol vznik podmieneného reflexu (salivácia pri zvonení).
Podmienené reflexy sú typom alebo inak povedané spôsobom učenia. Podľa Pavlova sú podmienené reflexy "utváranie správania či zmeny v správaní založené na využití vplyvu skúsenosti a prebiehajúca ako mechanizmus podmieňovania". Keď mal nastať čas kŕmenia, rozsvietil psom najskôr červené svetlo (niekedy sa hovorí, že im zazvonil na zvonček) a následne im podal potravu. Psy si časom vytvorili tak silný návyk, že slintali už pri rozsvietení svetla (alebo zazvonení zvončeka), aj keď im v skutočnosti potravu nepriniesol. Reflex je základný funkčný prvok nervovej sústavy.
Je to nemenná odpoveď organizmu na dráždenie receptorov sprostredkovaná reflexným oblúkom. Po dostatočnom počte opakovaní, kedy udalosť X vždy viedla k udalosti Y, si vytvoríte podvedomé pravidlo, na základe ktorého očakávate, že po udalosti X bude logicky vždy nasledovať udalosť Y. Zároveň v prípade udalosti X sa automaticky začnete pripravovať na príchod udalosti Y. V prípade privolania psíka je to vyslovenie povelu, ktorom má nasledovať jeho premiestnenie sa z hocijakého iného miesta ku nám, kde práve (ako majiteľ) stojíme.
Privolanie či akýkoľvek iný povel je teda cielené pôsobenie na nervovú sústavu psa cez zmyslové orgány s cieľom vytvoriť konkrétny návyk psa na daný špecifický povel či podmienku výkonu.
Každý podnet, cielený či náhodný, pes vyhodnocuje pomocou nervovej sústavy a mozog dáva príkaz „čo sa má diať ďalej“ (napríklad svalom alebo žľazám a pod.) Ak teda na psíka pôsobí nejaký podnet, hovoríme o stimulácii alebo podráždení (nie v negatívnom slova zmysle), ktoré má za následok nejakú reakciu – odozvu.
Reakcia na podnet z vonku vyvolá u psa reflex.
Pred chvíľou sme uviedli pojem „reflexný oblúk“, ktorý je ľudovo povedané „vedenie“ - u psa, človeka a pod. Ak o niekom hovoríme, že má „dlhé vedenie“, vravíme tým to, že pomaly chápe. A v tomto prípade u psov v spojitosti s reakciami na podnety máme na mysli to isté – reflexný oblúk je vlastne dráha, ktorou prebehne stimulácia/podráždenie od príjmacieho orgánu (napr. sluchom cez ucho, dotykom cez pokožku/povrch tela) cez nervovú sústavu až do výkonného orgánu. Centrálna nervová sústava spracuje podnet a vyšle „odpoveď“.
Reflexy poznáme dva základné druhy:
° Nepodmienený
° Podmienený
Nepodmienené reflexy sú vlastne nenaučené – sú to inštinkty a pudy, ktoré sú vrodené, dedičné a ukazujú sa hneď po narodení (cicanie, vyprázdňovanie) alebo až neskôr (pohlavný pud, obranný a pod.). A presne naopak – podmienené reflexy sú naučené, ktoré napríklad u psa vyformoval výchovou a výcvikom jeho majiteľ. Treba povedať, že na 1 rovnaký podnet je možné vytvoriť psovi 2 rôzne typy podmienených reflexov – napríklad pri silnom buchnutí alebo odpálení piráta/delobuchu či streľbe. Psa vieme cielene na tento podnet pripraviť a spojíme mu ho s odmenou. Preto jeho reakcia na počutie strelby (podnetu) bude pozitívna – bude sa tešiť a očakávať odmenu ako keď uvideli červené svetielko Pavlovove psy – spojili si ho so žrádlom.
Podmienený reflex je teda napríklad zvukový signál (vyslovený povel – konkrétne slovo alebo slovné spojenie – napríklad: ku mne, poď sem alebo k nohe), môže byť doplnený o posunok alebo pohyb (celým telom alebo rukou). Po vyslovení povelu je nutné teda počítať aj potrebným časom na prebehnutie reflexného oblúku, čiže času, ktorý potrebuje pes na spracovanie.
Na to, aby bol vytvorený podmienený reflex správne a trvalo, je potrebné mať na pamäti viaceré body.
Psy sú rôzne čo do veku aj typu ako reagujú na podnety – veľmi to zjednoudušíme: sú psy veľmi vzrušivé, proces podráždenia nervovej sústavy je silný, proces následnej fázy útlmu je slabý. Bývajú ľahko „vydrážditeľní“ na podnet, sú neúnavní, útlmová fáza je pomalá a nepevná. Pri opačnom type býva hranica výkonnosti nervových buniek slabšia, celkovo proces stimulácie/podráždenia má slabú odozvu, silné podnety môžu vyvolať naopak útlm. Tieto psy môžu reagovať zbrklo až chaosne, nie sú vyrovnaní a kľudní, môžu mať problém aj so socializáciou a vzťahom k iným psom, alebo bývajú príliš kľudný až flegmatický čir príliš nekľudný až zbrklí. Pokiaľ je pes príliš zbrklý a ľahko vzrušivý (ľahko „vydrážditeľný“) býva pre neho veľmi ťažké dlhodobé odloženie (napr. sedieť na jednom mieste) a to isté platí aj naopak. Každý majiteľ si postupne svojho psa spozná, niečo dala do vienka príroda a genetika, niečo dostal do výbavičky ako vrodený temperament (typ nervovej sústavy alebo isté sklony, ktoré popisujeme). Fázy podráždenia nervovej sústavy a útlmu by mali byť vo vhodnej rovnováhe a prispôsobené konkrétnemu psovi.
Preto je potrebné a vhodné pracovať so svojou shibou najskôr pod dohľadom skúseného kynológa – nie je vhodné uplatňovať rovnaký prístup na 2 rôznych psoch.
Niektoré jedince sú "ochotnejšie k spolupráci", iné trochu viac tvrdohlavejšie. Individuálny prístup platí aj v prípade, že máme doma viac ako jednu shibu – je potrebné cvičiť spočiatku oddelene resp. prispôsobiť nároky a prístup konkrétnemu jedincovi. Nič nie je horšie ako jedna „osvedčená šablóna“ uplatnená na všetkých psov doradu. Ak by sme to mali veľmi zovšeobecniť do 3 skupín, sú psy a teda aj shiby 1) veľmi vzrušivé (reaktívne, ťažko sa sústreďujúce), 2) zdržanlivé, pokojné až flegmaické a 3) psy so vzruchmi a útlmami plus mínus v rovnováhe. Útlm je teda protikladom podráždenia/stimulácie nervovej sústavy. Pre naše zjednodušené vysvetlenie a potreby uvedieme len podstatné informácie – podrobnosti si každý majiteľ psíka môže dohľadať ak cíti, že je to téma, ktorú potrebuje prebádať k pochopeniu reakcií svojho psa podrobnejšie.
Všetky procesy reakcií zvieraťa prebiehajú v kôre mozgu na princípoch podráždenia a útlmu centrálneho nervového systému (CNS). Proces podráždenia sa šíri približne 4 x rýchlejšie ako proces útlmu, preto sú niektoré cviky pre psov náročnejšie – pes sa rýchlejšie a jednoduchšie naučí / vydráždi – napr. pri obrane, štekaní, privolaní, než cviky spojené s útlmom – napr. dlhodobé odloženie. Zjednodušene z toho vyplýva nasledovné, že cvičiť psa a učiť nejaké povely nie je vhodné hocijako, ale je potrebné mať v tom správny systém. Nervová sústava aj psa chráni pred prílišným preťažením, preto ak by sme istý podnet (pri výcviku) opakovali nadmieru než je vhodné, nedosiahli by sme lepšie výsledky, ale naopak – pes by na podnety prestal reagovať a prešiel do fázy útlmu. Preto je príliš dlhé cvičenie (opakovania povelov) nevhodné – môžeme narušiť proces tvorby podmieneného reflexu a pokaziť si učenie. Hovorí sa o tzv. „pretrénovaní“ psa, ktorý prejde do ochranného útlmu. Pes prestane reagovať na povely, pretože sa jeho CNS sústava chráni pred účinkami častých povelov, ktoré už nedokáže spracovať.