MVDr. Dominika Paučová


Pokiaľ sa pes začne vykusovať na labkách, iných častiach tela, začne si škriabať okolo ušiek a očí, prípadné sú až začervenané, je možné, že sú to prejavy alergie. Môže to byť samozrejme aj prejav iného problému – preto je potrebné sa poradiť s veterinárom, aby zhodnotil všetky symptómy.

Zjednodušene povedané, je potrebné vylúčiť v prvom kole, či je to alergia na nejakú zložku potravy alebo na pele, trávy a roztoče vo vonkajšom prostredí. Práve tie bývajú u Shíb vcelku časté – resp. zvyknú sa u niektorých sezónne vyskytnúť. Ľudia zvyknú začať experimentovať s riešeniami skôr ako zistia, čo je alergénom - čo u psa spôsobuje alergickú reakciu. Bez toho, aby sme to zistili nemôžeme urobiť správne kroky - liekmi môžeme "pritlmiť" odozvu organizmu na alergén, ale mnoho razy by sme sa s odpoveďou (čo psovi alergizuje) vyhli liekom úplne! Psovi sa môže prejaviť alergia potravinová - testami prídeme na to, že mu alergiu spôsobuje napríklad hoväzdie mäso a z príloh ryža. Logicky - v kŕmení sa im vyhneme a alergické prejavy ustanú, atď. Aj potravinové alergie aj alergie na kvitnúce trávy sa zisťujú odbermi z krvi. Tie určia, čo psovi alergizuje silno, slabo alebo vôbec. 


ALERGIA NA PELE, TRÁVY A ROZTOČE


Alergie na vdychované a kontaktné alergény
Pokiaľ je alergia mierna a pes sa nekúše a neškriabe neúmerne alebo až do krvi, stačí tieto prejavy tlmiť (pri)tlmiť - alergie a škriabanie/kúsanie ustane. Obvykle je v prípade nasadená liečba antihistaminikami, resp. liekmi na dermatitídu (inhibítor Janus Kinazy) – avšak prejavy musí vyšetriť veterinár a netreba sa hrať na samoliečiteľa. Pokiaľ tieto lieky zaberú, pravdepodobne sa bude jednať na niektorý z vonkajších alergénov tráv a pelu. Pokiaľ sa však tieto problémy objavia v zimnom období, môže to signalizovať alergiu na niektorú potravinovú zložku. 

Alergie na pele a trávy sa vyskytujú od jari do neskorého leta, „buriny“ kvitnú priebežne, niekedy sa objavia symptómy na jar napríklad na 2-3 týždne, potom ustanú a vrátia sa koncom augusta alebo ešte v septembri. Toto by malo byť skonzultované s veterinárom a mali by sa vylúčiť iné možné príčiny. Niektoré alergie na pele a trávy sú tak silné, že treba prekryť liekmi aj viac týždňov.   


Untitled design 15png

Foto: Jana Stančíková



ROZTOČE

Bez ohľadu na ročné obdobie vedia psov potrápiť aj roztoče. Alergia na roztoče je takisto nepríjemná vec, sprevádzajú ju známe prejavy ako škriabanie sa a vykusovanie. Na koži psa majú svoje špecifické prejavy. K základnej starostlivosti o psíka teda patrí nielen pravidelné očkovanie a odčervovanie ale aj prevencia proti vonkajším parazitom. Roztoče sa môžu nachádzať aj v matracoch, perinách, kobercoch a pod. K najznámejším roztočom patrí: Zákožka svrabová (Sarkoptes scabiei – parazitický roztoč, ľudovo nazývaný svrab, žijúca vo vrchných vrstvách kože psa, kde si tvorí chodbičky a kladie vajíčka, spôsobuje ťažké svrbenie, často suchú odlupujúcu sa kožu – pozor, kožný svrab je prenosný na človeka), ďalej Demodikóza (Demodex canis alebo trudník psí – žijúci v chlpových folikuloch, neprenosná na človeka), a Cheyletiellóza (Cheyletiella parasitivorax – prejavuje sa tvorbou suchých šupín akoby lupín, je prenosná medzi psami a aj na človeka).

Alergiu na kontaktné a vdychované alergény nie je možné vyliečiť ale pomocou vhodných opatrení je možné psa desenzibilizovať a riešiť sekundárne vzniknuté problémy – pri zistenom parazite, vykusovaní sa a škriabaní sa prichádza sekundárne často k zaneseniu infekcie, podráždená koža je dobrým miestom na rozšírenie kvasinkovej infekcie alebo zápalu.   


POTRAVINOVÁ ALERGIA

Takisto nejaká zložka potravy môže psovi spôsobovať problémy.  Alergénna zložka potravy sa pochopiteľne nedá identifikovať okamžite a nie je to beh na krátku trať. Prvým krokom je nasadenie tzv. hypoalergénnej diéty v trvaní najčastejšie po dobu 3 mesiacov. Jej zloženie je tvorené jedným zdrojom nealergizujúcim proteinom (napr. jahňacie alebo divinové mäso) a jedným zdrojom sacharidov – psa sledujeme, nemal by sa škriabať a až následne je možné zapojiť ďalšie druhy mäsa resp. proteínov i sacharidov. Týmto spôsobom sa sleduje, kedy sa objavia prejavy alergie a eliminuje sa jej zdroj – preto sa jej hovorí aj „eliminačná diéta“. Treba uviesť, že pes nastavený na tento typ hypoalergénnej potravy ho bude mať do konca života. K identifikácii alergénu(-ov) využite aj krvné testy - dajú Vám informáciu o tom, čo psovi alergizuje. Logicky sa potom budete vedieť vyhnúť alergizujúcim zložkám pri ďalšom kŕmení (či to už budú granule alebo BARF). 

K príznakom potravinovej alergie nepatrí len škriabanie sa a vykusovanie (ušká, oči, pazuchy, slabiny a pod.), ale aj hnačka, nadúvanie, zvracanie ale i nedostatok energie či hyperaktivita. Pes môže byť alergický na niektorý z druhov mäsa vrátane rýb, ale i mliečne výrobky, lepok, sóju, ryža, alebo čokoľvek ďalšie. Pri alergii na potraviny je nutné povedať a ozrejmiť, že pes po užití alergénu nemusí dostať alergickú reakciu ihneď! Predchádza jej fáza, kedy prichádza do styku s alergénom určitú dobu (príjma toto krmivo opakovane nejaký čas) než sa objavia klinické príznaky alergie.

Väčšina psov trpí na 1 alebo 2 alergény (potravinové zložky), menej ako pätina psov trpí na alergiu na viaceré zložky potravy. Eliminačné diéty dodržiavané kratšie ako 2 mesiace sa minú účinku – tu treba byť naozaj dôsledný. V prípade prejavov alergie Vám odporúčame rozhodne neexperimentovať sami, ale poradiť sa s odborníkom na túto tému. Menením granúl ad-hoc rozhodne nepomôžeme a skôr viac pokazíme. Prejavy alergie nezodpovedajú času výmeny krmiva, problém je zložitejší a treba ho riešiť so skúseným odborníkom.

Tento problém je potrebné riešiť s veterinárom – nasadiť terapiu, čiže veterinárnu hypoalergénnu diétu. Takéto granule Vám predá veterinár, nekúpite ich bežnej obchodnej sieti. Ak má byť liečba úspešná a má byť zistené, ktorá zložka krmiva spôsobuje psovi alergiu, je potrebné dodržiavať elmininačnú diétu a pokyny zverolekára na 100%. 


--


Investujte peniaze radšej do kvalitných krvných testov, v opačnom prípade môžete skončiť v bludom kruhu nákupu a striedania rôznych značiek granúl alebo držaní psa pridlho na nevhodných hypoalergénnych granulách.



Mohli by Vás zaujímať aj tieto témy: