Stojím a pritom cvičím!


Málokto z nás psíčkarov stretne za svoj život psieho fyzioterapeuta pokiaľ je náš psík relatívne zdravý a neutrpel nikdy vážnejší úraz. Rovnako tak cielene venujú starostlivosť o pohybový aparát často len majitelia, ktorí so psom športujú alebo riešia nejaký zdravotný problém.


V nasledujúcom rozhovore Vám predstavíme spolu s fyzioterapeutkou Mgr. Ninou Koleničovou špeciálne cvičenia, ktoré môžu pomôcť Vašej shibe symetricky naposilňovať svalstvo celého tela, spevniť brušné a chrbtové svalstvo, a tým zlepšiť celkovú kondíciu. S týmito cvičeniami môžete zlepšiť aj celkový stav psíkov trpiacich na niektoré ortopedické ochorenia ako je artróza, dysplázia kĺbov, luxácia pately a pod. Rovnako sa tieto cvičenia využívajú v období rekonvalescencie po úrazoch či operáciách, ale aj po pôrode. Psí športovci sa im venujú v rámci prípravy na záťaž a prevencie úrazov. Cvičenie na balančných podložkách je nenáročné na priestor i čas, pre psíka je zábavné a poskytnú mu psychické i fyzické vyžitie.



Balančné podložky (BP) sú ľuďom už dlhšie známe z prostredia posilňovní (fitlopta, bosu a iné) – používajú sa pri cvičení so psami iné pomôcky alebo môžeme na cvičenie so psíkom použiť rovnaké?

Áno, môžeme použiť rovnaké – balančnú podložku vyberáme podľa toho, čo je cieľom cvičenia - či sa chceme zamerať na celkovú kondíciu, alebo cvičiť len konkrétnu končatinu, na ktorej bola povedzme operácia. Lopty sú rôznych veľkostí a tvarov, využívame najmä physiorolly - to sú tzv. „buráky“ (akoby dve spojene fitlopty) a iné nižšie podložky s väčším priemerom (tzv. čočky, pendel a iné). Konkrétne fit lopta a bosu nie sú pre psíky príliš vhodné.

Na akom princípe fungujú balančné cvičenia?

Sú to skôr statické cvičenia, pri ktorých je najdôležitejšie udržať správnu polohu tela. Vtedy sa zapájajú svaly hlbokého stabilizačného systému, t.j. hlbšie uložené svalstvo pozdĺž chrbtice, brušné svalstvo a svalstvo panvového dna. Tieto svalové skupiny, sa na rovnom povrchu nemusia zapájať až tak intenzívne, ako pri stoji na mäkkom či nestabilnom povrchu. Svaly pracujú viac-menej izometrickým spôsobom, čiže sa napínajú aj keď psík nerobí žiadny viditeľný pohyb. Preto cvičí, aj keď „len“ stojí. Samozrejme, že na lopte môže robiť aj aktívne pohyby hlavou, končatinami, meniť polohy a pod. To už sú však náročnejšie cvičenia a vieme tak cielene posilňovať tie svalové skupiny, ktoré si želáme.

Untitled design 4png

Cvičím na "buráku" za psie "buráky" s mojim pánom.


Môžeme si to predstaviť porovnaním podrepu na pevnej zemi s podrepom na balančnej podložke – teda na nerovnom a nestabilnom povrchu?

Áno, každý si môže vyskúšať, aký je rozdiel urobiť podrep na stabilnej a alebo nestabilnej podložke. Väčšina ľudí nemá problém urobiť podrep na rovnej zemi, na mäkkej balančnej podložke má však veľa ľudí problém vôbec stabilne stáť. Ide o to, že svaly musia pracovať iným spôsobom a naučiť sa reagovať na neustálu zmenu polohyPreto sa takéto cvičenia využívajú v rámci prevencie úrazov a prípravy do športu aj v humánnej fyzioterapii. Pre vrcholových športovcov je to bežná súčasť prípravy a tréningu.


Aké pozitíva prináša toto cvičenie voči bežnému „naposilovaniu“ formou behu, dlhých prechádzok a hier vonku s inými psami?

Bežné prechádzky ani naháňanie sa s inými psami nie sú cielené cvičenia. Ani nám ľudom nerastú svaly len preto, že bežne chodíme a občas pobehneme na autobus : )) . Behom vieme krásne budovať kondíciu psíka a samozrejme aj svalstvo, ale nezapájajú sa pritom práve tie hlbšie uložené svaly, ktoré sú veľmi dôležité pre správne fungovanie pohybového aparátu.

Je nutné na takéto cvičenia dochádzať za odborníkom alebo to zvládne aj sám majiteľ?

Pokiaľ sa majitelia naučia cviky od odborníka, ktorý im vysvetlí ako majú so psíkom cvičiť, tak nemusia nikam dochádzať a môžu ich cvičiť denne doma napríklad v obývačke. Záleží samozrejme od veľkosti psa, pokiaľ máte veľké plemeno je cvičenie pomerne náročné aj pre samotného majiteľa a tiež si žiada väčší priestor. So shibou odcvičíte pohodlne doma v obývačke : )) . Cvičenia treba so psíkom robiť pravidelne, ideálne preventívne - ešte kým sa nejaký problém nerozvinie. Zo začiatku stačí aj 10 - 15 minút denne, neskôr psík zvládne aj pol či trištvrte hodinu.


Untitled design 5png
Aj ja cvičím doma, síce som vyplznutá na "srnku", ale to mi nebráni zaslúžiť si tie nejaké granulky. Mojej malej kamarátke zo susedstva ukazujem aká som šikovná líštička.


Aké konkrétne problémy vieme riešiť vďaka týmto cvičeniam pri našom plemene?

Shiba je malý, ľahký a stavbou tela „kompaktný“ pes. V populácii shíb sa vyskytuje u niektorých jedincov problém s kolenami a bedrovými kĺbami – luxácia pately a dysplázia bedrového kĺbu. V oboch prípadoch vie cvičenie na BP výrazne pomôcť negatívne prejavy tlmiť a oddialiť, znížiť bolestivosť postihnutých kĺbov a tým psovi zlepšiť kvalitu života.

Dá sa teda zamerať cvičením aj na nejakú vyslovene selektívnu telesnú partiu?

Áno, samozrejme – konkrétnymi cvikmi sa dajú naposilovať svaly kolena alebo svaly predných končatín, brušné svalstvo a pod.

Dokáže cvičenie psovi kĺb zázračne opraviť alebo to funguje nejak inak?

Špeciálne cvičenia na BP síce nezmení laxitu kĺbu či nesprávne postavenie v kĺbe, avšak rieši ich prípadné negatívne následky. Totiž - laxita kĺbu či nesprávne postavenie má za následok rýchlejšie opotrebovávanie kĺbovej chrupavky a neskôr môže prerásť až do artrózy kĺbu – tak ako je to aj u ľudí. Správnym cvičením a posilňovaním však vieme dosiahnuť to, že sa chrupavka opotrebováva pomalšie, degeneratívne procesy nastávajú výrazne neskôr. Dôležité sú však aj iné faktory, ako je telesná hmotnosť psa, vek a záťaž v bežnom živote. Nadváha stav výrazne zhoršuje a urýchľuje degeneratívne procesy v kĺbe, rovnako ako aj nevhodné pohybové aktivity, či preťažovanie v športe.


Untitled design 6png

Aké sú tu zvláštne gumené hračky - som zvedavá ako sa s nimi budeme hrať - čožeeeeé ja mám ísť cvičiť? - no ja si to ešte premyslím a trošku si zdriemnem!


Ako môže špeciálne cvičenie napomôcť pri luxácii pately?

V prípade luxácie 1. stupňa (najľahšia forma), sa rieši tento problém konzervatívnou liečbou. Cvičenia na BP sú v tomto prípade veľmi dôležité a efektívne. Tým, že spevníme okolité svalstvo a väzivový aparát, udržíme jabĺčko v správnej polohe a môžeme sa tak vyhnúť neželaným pohybom do strán. Čiže voľným kolenný kĺbom dokážu (mimo operácie) pomôcť jedine spevnené svaly, šľachy a celý okolitý väzivový aparát.

Platí rovnaký princíp pomoci tohto cvičenia tak pri LP ako i DBK?

Áno, pri DBK nie je kĺb v ideálnom postavení, ale naposilňovaním okolitých svalov ho odľahčíme. Drží ho vlastne všetko „to naokolo“ zjednodušene povedané a opotrebovávanie chrupavky je pomalšie. Naopak - ak je tam zlé usadenie kĺbu, ďalej veľký tlak kvôli ochabnutému svalstvu, alebo sa pridá aj nadváha – v tom prípade je možné očakávať, že pes bude mať problémy už v relatívne mladom veku.

Untitled design 7png
Ooooó ty lahodné saké! Tej to ale ide - to je profík! Aha - sesternica akita! No pekne makaj, granulky a zdravie nie sú zadarmo! Snáď aj ja budem taká šikovná...

Ak je pes zdravý, má cielené cvičenie na balančných podložkách nejaké významné benefity aj pre neho? 

Cvičenie je prevenciou úrazov a zranení, zlepšuje motorické vlastnosti, koordináciu a koncentráciu psa. Viac o cvičení na BP sa môžete dočítať TUJe to rovnaké ako u ľudí. Keď cvičíme, cítime sa lepšie, máme lepšiu kondíciu, viac energie, lepšie vyvinuté svalstvo a má to vplyv samozrejme aj na zdravie vo vyššom veku. Kto pravidelne cvičí, ten si udrží vitalitu aj do vyššieho veku. To isté platí pre psov.


Bližšie informácie o cvičení na balančných plošinách a termíny seminárov získate TU.


labky plagat cisty2 1jpg