Badínsky prales

Lokalita: Kremnické vrchy, Banskobystrický kraj

V rámci nášho víkendového výletu sme si zvolili ďalší bod záujmu Badínsky prales. Je to chránené územie o rozlohe takmer 24 hektárov, ktoré bolo vyhlásené v roku 1913. Nachádzajú sa tu mohutné 400-ročné jedle vysoké vyše 45 m. Zem je pokrytá machom a papradím. My sme toto miesto navštívili počas neskorej jesene, čo malo za príčinu to, že prales nedýchal takou atmosférou ako sme očakávali. Odporúčam navštíviť počas jari alebo leta, kedy príroda bude pekne vykvitnutá a plná života. Ale aj napriek tomu sme stretli napríklad Salamandru škvrnitú.

Badínsky prales je vzdialený cca 10 km od Banskej Bystrice a našu túru sme začali v obci Badín. Máte 2 možnosti ako sa dostať k pralesu: buď sa vydáte ďalej po asfaltke okolo kameňolomu a po pár minútach dôjdete k informačnej tabuli alebo sa vyberiete zelenou turistickou značkou. My sme zvolili asfaltku s tým, že spravíme okruh a po značke sa vrátime späť.

Keď sa už dostanete k pralesu, tak informačné tabule vás oboznámia o tom, že táto oblasť spadá pod 5. stupeň ochrany a priamy vstup do pralesa je umožnený špeciálnym exkurziám alebo v sprievode lesníka. Nachádza sa tu náučný lesný chodník. My sme sa vydali popri hranici chráneného územia smerom k zelenej značke, aby sme zbytočne neprovokovali lesníkov. Odporúčam mať aspoň v mobile nejakú turistickú mapu a orientovať sa podľa GPS. Môj orientačný zmysel je na vysokej úrovni, ale občas sa stalo, že sme museli prehodnotiť svoj postup pralesom.

Na turistický chodník sme sa napojili pri nejakom odpočívadle s čiastočným výhľadom na Kremnické vrchy. Dali sme si pauzu, trochu oddýchli a pokračovali po zelenej značke späť do Badína. Klasická prechádzka lesom až na jedno miesto popri chodníku, ktoré bolo posiate oblými kameňmi s machovým porastom. Spravili sme skupinovú fotku s kamošmi-labkáčmi a pokračovali v ceste. Po 5 hodinách sme dorazili na miesto, kde sme ráno vyrazili a za nami bol ďalší pekný výlet.


Volám sa Viktor, pochádzam z Bratislavy a pracujem ako projektant. Milujem prírodu, cestujem a popritom rád fotím. O japonské plemená som sa začal zaujímať niekoľko rokov dozadu a nadchla ma ich povaha - typická japonská samostatnosť, nezávislosť ale zároveň oddanosť a vernosť. Po zodpovednej príprave som si zaobstaral moju líšku - Nalu z CHS Wakizashi of Tianito. Najlepšie rozhodnutie v živote! Spolu sa potulujeme Slovenskom, ale už sme spoločne stihli nazrieť aj za hranice.

Sledujte nás aj na INSTAGRAME a zoberte svoju shibu s nami na POTULKY S LABKAMI.