Haluzická tiesňava

Lokalita:     Haluzice, Trenčiansky kraj

Tento výlet je časovo aj fyzicky nenáročný a keď sa nachádzate v blízkosti Nového Mesta nad Váhom, tak určite odporúčam návštevu obce Haluzice. My sme si ozvláštnili nedeľnú cestu domov zo Súľovských skál touto 3 hodinovou vychádzkou aj s malým piknikom.

Haluzická tiesňava sa nachádza v obci Haluzice a priamo pri nej je aj parkovisko. My sme ale zaparkovali v obci Štvrtok a spravili si pol hodinovú prechádzku cez lúky smerom hore k románskemu kostolu Všetkých svätých. Prvé zmienka pochádza ešte z roku 1299. Z opevnených hradieb kostola sa naskytá výhľad na Váh a hrad Beckov. Vcelku pekné miesto na nedeľný oddych a piknik a navyše aj počasie nám prialo.

Kúsok od kostola je spomínané parkovisko a začiatok (pre niektorých koniec, ak idú zdola) náučného chodníka Haluzickej tiesňavy. Tiesňava vznikla erozívnou činnosťou miestneho potoka, ktorému sa podarilo vytvoriť 50m hlboký a kilometer dlhý kaňon, ktorý sa mimochodom stále zväčšuje. Miestna klíma pripomína skôr vlhké prostredie pralesa, spolu s kaskádami a hrádzami ponúka príjemné osvieženie. Samozrejme Nala neostala nič dlžná svojej povahe a na skalnom brale si našla nejakú zdochlinu operenú a pekne sa ňou navoňala. Po tomto akte rovno vyskúšala aj miestne ľadové kúpele a vodnú masáž v jednom z vodopádov.

Z tiesňavy sme vyliezli pri chodníku, kde sme našu prechádzku začínali a mohli sme sa pobrať domov. Ak by Nala nenašla v tráve srnčiu nohu a hrala sa s ňou ešte ďalšiu štvrť hodinku. Po úspešnom odchyte líšky sme nasadli a vyrazili smer obed v neďalekej reštaurácii Žákovic a potom už smer domov do pelechu.

Do pozornosti by som dal ešte neďalekú rozhľadňu Hájnica, z ktorej sa Vám naskytne výhľad na Biele Karpaty a Považský Inovec. Je to len 500m z Haluzíc.

Volám sa Viktor, pochádzam z Bratislavy a pracujem ako projektant. Milujem prírodu, cestujem a popritom rád fotím. O japonské plemená som sa začal zaujímať niekoľko rokov dozadu a nadchla ma ich povaha - typická japonská samostatnosť, nezávislosť ale zároveň oddanosť a vernosť. Po zodpovednej príprave som si zaobstaral moju líšku - Nalu z CHS Wakizashi of Tianito. Najlepšie rozhodnutie v živote! Spolu sa potulujeme Slovenskom, ale už sme spoločne stihli nazrieť aj za hranice.

Sledujte nás aj na INSTAGRAME a zoberte svoju shibu s nami na POTULKY S LABKAMI.