update (jún 2019): 

fenka bola úspešne adoptovaná! V novej rodine má aj psieho parťáka, ktorý jej pomôže rýchlejšie prekonávať plachosť - prijal ju veľmi dobre. Mika - držíme Ti palce a novej adoptívnej rodine zo srdca ďakujeme.

62099545_1387466978059013_8472120250341523456_njpg
62539988_518297035373027_6344426553216073728_njpg


Aktuálna možnosť adopcie!

máj 2019


Z rodinných dôvodov sa hľadá nová milujúca rodina pre takmer 2-ročnú fenku menom Mika

° shiba inu, bez preukazu pôvodu,
° momentálne žije u súčasnej rodiny v Bratislave
° sterilizovaná, zdravá (očkovací preukaz, vet.správa o sterilizácii od majiteľky na vyžiadanie)
° primerane socializovaná k psom, má rada fenky i psov
° veľmi hravá, veselá a aktívna
° má hygienické návyky
° do adopcie môže ísť ako jedináčik alebo ako psí parťák (s adaptáciou treba počítať dlhší čas a byť schopný riešiť v kľude prípadné úvodné potiaže)


° nehodí sa do rodiny s malými deťmi
° fenka je plachá k cudzím ľuďom, potrebuje dlhší čas kým si na nich zvykne, je potrebné
rešpektovať jej pomalšie tempo zbližovania - nebojí sa však natoľko, že by vrčala alebo kúsala, je len opatrnejšia a trvá jej o niečo dlhšie kým si zvykne na cudzích ľudí a ich dotyky

Z dôvodu časovej zaneprádznenosti a zmeny v osobnom živoje jej doterajší majitelia nevedia poskytnúť časovo toľko pozornosti, ktorú
by fenka potrebovala. Momentálne žije v rodinnom dome, avšak môže ísť pokojne k novým majiteľom do bytu. Všetky informácie, ktoré o
nej máme nám poskytli súčasní majitelia a v dobrej viere ich reprodukujeme pre budúcich záujemcov. 

Pri zmene prostredia a majiteľa je nutné počítať vždy s úvodnými problémami než si pes v novom domove zvykne - hyg.nehody, štekanie, zavíjanie, neposlušnosť, ťahanie na vodítku, ničenie vecí doma a pod. Fenka je mladá a aktívna, hodí sa k ľuďom, ktorí chodia radi na vychádzky, túry, športujú a môžu sa jej venovať viac ako 3x krátke venčenia denne. V prípade potreby vieme odporučiť budúcim majiteľom potrebnú pomoc pri adaptácii na nové prostredie - odborníka na výcvik, poslušnosť či socializáciu. 


Ak by ste radi spoznali bližšie túto milú fenku a hľadáte verného parťáka na 4 labkách do svojho života - kontaktujte nás na info@shibainuslovakia.sk. Obratom Vám poskytneme kontakt na súčasnú majiteľku.

Foto - fenka na adopciu.

Než sa rozhodnete adoptovať


Občas sa stane šťastie v nešťastí. S našou pomocou, niekedy menšou inokedy väčšou, sa podaril nájsť nový domov už niekoľkým shibám.


Obvykle to však nie sú príbehy, kedy by pohodová shiba prišla nešťastne o svojich pánov. Vo väčšine prípadov kedy sa hľadá nová rodina ide o psov, ktorých majitelia podcenili svoje schopnosti (starostlivosť, výchovu), psa nezvládajú a ponúkajú následne na adopciu. Ďalej sú to psy, ktorí pochádzajú zo zlých pomerov, majitelia k ním nemajú vzťah, nechcú ich, žijú celý život zavreté na dvore, alebo pochádzajú z množiarní. Ešte sme sa nestretli s prípadom, kedy by sa hľadala rodina pre shibu, ktorá by bola aspoň priemerne vychovaná a zvládnutá - takej by sa chcel zbaviť asi málokto. 


Občas sa nedozvieme celú pravdu alebo minulosť psa, lebo to ani nie je možné, a sme vďační oznamovateľom takýchto prípadov, že nám o psovi povedia informácie a následne sa môžeme pokúsiť podať pomocnú labku. Psy sú často aj vyhodení a nechaní na pospas osudu, niekedy skončia u nálezcov, inokedy v útulku.


Ich minulosť je často tragická, avšak ich chuť žiť zvíťazí. Poznáme shiby, ktorých život predtým bol jedno veľké utrpenie a strádanie, napriek tomu sa z nich v nových rodinách stal "iný pes" - akoby takú minulosť ani nemal. Napriek absentujúcej socializácii a výchove a často aj týraniu sú tieto psy akoby zázrakom v novej rodine niekym úplne iným. 


Dlho čakali na svojho PÁNA a RODINU, ktorá by ho milovala a poskytla mu všetko to, čo pre život potrebuje a o čo bol v minulosti ochudobnený. Shiby sú verné a oddané bytosti, ktoré potrebujú "vlastniť" a milovať svoju rodinu, pretože sú jej srdcom. 


Sme radi, že sa v mori nešťastných osudov nájdu často aj svetlé výnimky. Sme takisto radi a veľmi si vážime to, čo pre týchto psov spravili ich noví majitelia. O niektoré príbehy sa s nami podelili. Patrí Vám veľká vďaka a úcta, že naprávate chyby a nezodpovedné konanie iných ľudí, ktorí týchto psov priviedli na svet alebo boli ich majiteľmi, kým našli Vás - svoju novú rodinu, svoj skutočný domov.

Príbehy so šťastným koncom

"Náš spoločný príbeh sa začína tradične - inzerátom na sociálnej sieti. Shiba inu chlapec menom Buddy hľadal nový domov. Vraj priateľský, milý, znášanlivý s inými psami aj so zvieratami. Ovláda vraj základné povely a tak ďalej... 

A hneď tu sa zastavím na chvíľu - ako je možné, že taký skvelý psík so super povahou a vlastnosťami si hľadá nový domov? Prečo ho nechcú, ak je taký skvelý? Neriešil som priveľmi tieto otázky, bol som odhodlaný, že si Buddyho beriem k sebe. Prvé stretnutie s ním bolo ako som očakával. Pes krásny, navonok zdravý a povahovo typický "japonec". O mne treba vedieť, že jedného "japonca" už mám - lepšie povedané žijem s ním.


LRM_EXPORT_16611853596886_20181224_231834635jpeg


Síce to nie je menšia verzia „Hačika“, ale je to ten pravý veľký „Hačiko“ - pes plemena Akita inu. Povahovo toto plemeno poznám. Vôbec som neváhal, či Buddy ide k nám - do našej svorky. Aj sa tak stalo - prvé dni prebehli bez priameho kontaktu s druhými psami (okrem Japonskej akity samca mám ešte fenku plemena Americká akita), nakoľko som nevedel ako je na tom Buddy s vakcináciou a vôbec celkovo zdravotne. A potreboval som čas nech si všetci zvyknú na pach toho druhého. 

Veterinár vyšetril Buddyho, bol zaočkovaný, dostal čip a skonštatovalo sa, že je zdravý. 


Zoznamovanie sa mohlo teda začať, urobili sme ho na neutrálnom území, všetci traja boli na vodítku. Nastalo očuchávanie, chvosty mali dole...a hneď prvý problém - Buddy sa bojí aj vlastného tieňa. Na každý pohyb, zvuk, či prasknutie vetvičky reaguje útekom alebo útokom, v tomto prípade útokom na Akitu. Po ukľudnení sa všetko mohlo začať odznova. Trvalo to asi týždeň, ale dnes sú už nerozluční parťáci. 


Prečo sa bojí Buddy aj vlastného tieňa? Jeho presnú minulosť nepoznám, len môžem hádať podľa jeho správania. Predstavte si, že žijete možno zavretý v tmavej izbe, síce dostáváte jesť a piť, ale nič iné nepoznáte. Nepoznáte, čo je to láska, čo je to pohladenie a aj keby ste chceli mať (niekoho) radi, neviete ako sa to robí. A presne to je prípad Buddyho - nechcený, nemilovaný, možno otec vášho „malého Hačika“ za 50 eur. 

Tým, že si kúpíte psa či je to shiba, akita alebo akékoľvek iné plemeno z množiarne, podporujete nielen to, že rodičia tých psov sú chovaní prinajmenšom v hrozných podmienkach bez akejkoľvek socializácie, ale aj to, že títo psy nezdedia nič dobré ani po zdravotnej ani po povahovej stránke - a Vás to bude stáť finančne - ak teda toho psíka budete milovať - prinajmenšom vo finále dvakrát toľko akoby by boli náklady na psa z chovateľskej stanice.

LRM_EXPORT_16500791974504_20181224_231643573jpegA navyše "japonci" nie sú ako ostatné psy - ja ich ako prvého psa určite neodporúčam. Bez dobrého poznania tohto plemena len preto, že „veľkého Hačika“ si predsa do bytu vláčiť nebudem, si kúpim tú menšiu verziu (shibu), lebo veď aj vo filme bol taký úžasný. A v menšom "vydaní" bude ešte lepší - tak to určite nie!!!

Buddy síce nepovie odkiaľ je a my sa to môžeme len domnievať či bol z množiarne alebo z ulice, dôležité je, že Buddy skončil u mňa. Dnes je už plnohodnotným, síce ešte trošku bojácnym, členom našej svorky spolu so samcom Herom (Akita inu) a fenkou Tracy (Americká akita).
Dúfam, že Vám naš pribeh trošku priblíži ako je to so psami všeobecne a hlavne s "japoncami" - sú špecifickí. Moja skúsenosť a apel na ľudí je, že ak šteniatko - tak len z dobrej chovateľskej stanice.
A keď si myslíte, že nepotrebujete psa s PP (preukazom pôvodu), tak si psa adoptujte - bude Vám vďačný celý život. A hlavne - pred kúpou shiby sa informujte dôkladne, či je to ten pravý pes pre Vás a či zvládnete jeho povahu.


Kristián K. a Buddy


20190121_144943jpg

Foto: Kristián K.

Psy na adopciu

O psoch na adopciu sa dozvedáme relatívne stále priebežne - nový domov hľadajú z rôznych dôvodov. Pokiaľ by ste si radi adoptovali shibu (alebo kríženca shiby) a chcete pomôcť rodine, ktorá si ju z vážnych dôvodov nemôže nechať alebo jej pomôcť sa dostať z útulku - kontaktujte nás. Prejdeme s Vami situáciu a dohodneme  sa s Vami na sprostredkovaní kontaktu akonáhle sa o možnosti adopcie dozvieme a pomôžeme Vám ju zmanažovať.


Pokiaľ viete o niekom, kto hľadá pre shibu novú rodinu, kontaktujte nás pokojne tiež.