Skúsenosť majiteľov fenky shiba inu:
"Naše šteniatko sme si priniesli z chovateľskej stanice domov v jej 9 týždňoch, bola veselá a z nového prostredia "udivená" iba prvé 2 dni. Pomerne rýchlo sa rozkukala a keďže sme ako psíčkari nováčikovia nemali veľké skúsenosti so socializáciou a výchovou shiby, našli sme s odborníka v mieste bydlisa, na ktorého sme od iných majiteľov shíb dostali dobré referencie. Čiže "výcvik" sme začali okamžite ako sme si ju priniesli domov - bol to ale náš výcvik, nie výcvik šteniatka ; )) Od trénera sme sa učili ako so psom správne komunikovať, ako ho niečo "naučiť" alebo "odučiť", ako ho viesť správnym spôsobom, neskôr aj bežné a užitočné veci pre život: aby vedela ísť pekne pri nohe a prísť, keď na ňu zavoláme. Trénovali sme vždy vonku, miesta sme aj menili. Tréner nám hneď vo 4tom mesiaci odporučil, aby sme šli na rušnejšie miesta a ideálne aj do nákupného centra. Protestovali sme trochu resp. nevideli sme v tom žiaden zmysel - chceli sme so psíkom trénovať privolanie a aj povel "čakaj". Neuvedomili sme si, že treba počúvnuť trénera takisto dôsledne - vedel čo robí. Takto sme odkladali návštevu obchodných centier (OC) a iných rušných miest ešte asi ďalších 6 - 8 týždňov, takmer 2 mesiace. Prvý x sme sa do OC dostali, až keď mala fenka približne 5 mesiacov. Predtým sme to stihli však ešte pokaziť sami - vzali sme ju tam bez trénera, mysleli sme si, že to bude pohoda. Nebola.
Chytila stres len čo sme vošli cez sklenené posuvné dvere, ťahala sa na vodítku ako besná, keby ho nemala správne dotiahnutý, asi by sme ju hľadali pekne ďaleko. Po chvíli vnútri sme sa psom nechali vytiahnuť von, preč. Hneď sa išla zo stresu vycikať. Takto sme to skúsili ešte raz sami, výsledok bol rovnaký. Priznali sme sa trénerovi čo sme urobili, logicky nás veľmi nepochválil, ale mohli sme si za to iba sami. Podcenili sme jeho odporúčanie pripraviť a kontaktovať (socializovať) šteniatko s týmto typom podnetov (typ zvukov, hluku, klzkou podlahou, výťahmi, ruchom a pohybom množstva ľudí, eskalátormi a pod.) včas. Včas znamená, vtedy kedy to trebalo urobiť - keď ide ešte šteniatko do všetko relatívne pohlave, všetko je nové, zaujímavé, chce to samo preskúmať, ide do toho samo! Nekontaktovali sme ju s týmito podnetmi včas a primeraný vek na zoznámenie sa s týmto prostredím sme prepásli - náprava trvala dlho a bola náročná.
Riešenie bolo nasledovné - chceli sme fenku na rušné prostredia privyknúť, aby ich začala vnímať ako neutrálne, v pohode, nebola v strese - naopak: aby tam bola v kľude. Tým pádom sme museli zvoliť takú postupnosť, aby sme jej OC "prepísali" v hlavičke z miesta, s ktorým si asociuje nepríjemné pocity na také, ktoré si bude spájať s príjemnými zážitkami a pocitmi, a to znamená, že v strese nebude.
Začali sme tak, že sme pracovali so základnými princípom vzdialenosti od miesta stresu/strachu/nepríjemných pocitov. Bolo nám vysvetlené, že ak je pes od zdroja stresu ďaleko, nereaguje stresovo. Čím viac je k nemu bližšie, stres narastá. Potrebovali sme sa dostať po tú úroveň, kedy začne byť fenka iba mierne rozrušená, bude ešte vnímať a úroveň stresu bude minimálna. Bolo to zhruba 20 m od OC. Už vtedy zistila kam ideme a začala byť "trochu nesvoja". V tomto mieste sme sa s ňou zahrali, kontaktovali ju na seba, odmeňovali ju za precvičovanie povelov, ktoré vedela - zjednodušene povedané, na danom mieste sme jej rôznymi spôsobmi sprostredkovali pozitívne emócie a zážitky, ktoré "prepisovali" tie negatívne, ktoré si spájala s daným miestom. Precvičovanie povelov nebolo samoúčelné - ak by sme jej nedali iné podnety (napr. povely - ktoré musela v hlavičke spracovávať), venovala by sa vedomím len miestu, kam ideme a ktorého sa bála - a to by len stres akcelerovalo.
Takto sme sa k OC približovali vyslovene po krokoch, opakovane sme boli x krát vonku, x krát len na schodoch do OC, x krát len pri dverách - odmenili / zahrali sa s ňou / urobili pár cvikov poslušnosti a šli sme domov. Vždy sme tam boli iba chvíľku, vždy sme dbali na to, aby sa jej nič nestalo, a aby si odtiaľ odniesla iba pozitívne zážitky. Takto sme sa prepracovali až dnu a postupne predlžovali dobu pobytu vnútri. Eskalátor bol ďalší ťažký level, ale zvládli sme postupne aj to. Na pomoc sme si zobrali trénerovho psa, ktorý bol presne vo veku, kedy sme tam mali vziať našu fenku - šiel do všetkého po hlave, zvedavo a radostne. Na eskalátor šiel preto pred nami, naša fenka to sledovala a musíme priznať, že to veľmi pomohlo - kopírovala jeho správanie a videli sme na nej, že jej hlavičkou ide asi toto "okej, tak tam ide aj on, tak dobre - skúsim aj ja, však keby mu to malo ukusnúť z chvosta, tak to schytá prvý on... dobre, tak idem aj ja!" Mohol nám pomôcť aj iný, dospelý pes, ktorý by bol okej s eskalátormi - je to jedno.
Systematickým "tréningom" návštevy OC sme docielili to, že ho prestala vnímať ako niečo nepríjemné a pomohli sme jej to preradiť do kolonky "príjemné". Vnútri sme ju preto hladnú odmeňovali tými najväčšími maškrtami - aby si toto miesto spojila s niečim extra príjemným. Samozrejme to zabralo - dnes ak nejdeme do OC častejšie, tak občas je z toho prvých 5 minút rozrušená, potom ak si sadneme vnútri OC na lavičku alebo na kávu, tak si ľahne a zaspí - alebo ešte radšej: pozoruje okolie! To majú shiby veľmi radi : ))
Podcenili sme znalosť o vývojových štádiách šteniatka, nemali sme o tom hlbšie vedomosti a neprikladali sme dôraz na to, čo nám tréner odporúčal. Dá sa to napraviť, lebo ešte stále sme boli v relatívne dobrom štádiu - nevieme si predstaviť úprimne, že by sme ju s rušnými miestami konfrontovali a socializovali ako staršiu. Mohlo by to byť ešte náročnejšie - zmeškali sme správne obdobie len približne 2 mesiace. Preto by sme chceli ostatným poradiť, aby cielenú socializáciu a zoznamovanie šteniatka shiby s prostredím a pestrosťou okolitého sveta začali ihneď, keď si šteniatko prinesú domov a robili tak cielene denne. Tisíc násobne sa to v budúcnosti celej rodine vráti!.
R. M., Bratislava