V prvú júlovú
sobotu sa v centre Bratislavy konal už 4-tý ročník krásneho podujatia NATSUMATSURI
– JAPONSKÝ DEŇ 2019, ktoré bolo súčasťou Kultúrneho
leta a hradných slávností v Bratislave. Poriadalo ho už po 4-tý krát Veľvyslanectvo
Japonska na Slovensku v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným
strediskom (BKIS). Prvýkrát sa tohto dňa zúčastnili aj japonské psy - spolu so svojimi slovenskými chovateľmi tohto pôvodného japonského plemena.
Videozáznam z podujatia.
J.E. veľvyslanec Japonska v SR, pán Jun Shimmi
Japonsko, krajinu vychádzajúceho slnka, si mnohí Slováci spájajú s prvkami, ktoré prenikli už aj do našej kultúry – určiť ich poradie je ťažké a nemá zmysel sa o to vôbec pokúšať. Dotknúť sa Japonska a jeho kultúry majú Slováci možnosť v mnohých formách napríklad prostredníctvom jeho kuchyne (sushi, teppanyaki, sukiyaki, ramen, yakitori, onigiri...), ktorú mnohí z nás obľubujú už po dlhé roky. K ďalším ikonickým symbolom Japonska patrí okrem gastronómie aj známa japonská čerešňa Sakura, ktorej kvet sa považuje za japonský národný symbol, ďalej monumentálna hora Fuji, predošlé hlavné mesto Kyoto (bolo ním po dobu viac ako 1 000 rokov), rýchlovlaky Šinkansen alebo Samurajovia (ktorých popularita neutícha ani 150 rokov po ukončení ich éry: 12. – 19. storočie).
Japonsko je známe pre mnohé ďalšie prvky jeho rozmanitej kultúry – s niektorými z nich mali možnosť zoznámiť sa návštevníci hlavného mesta aj osobne. Na Nádvorí Starej radnice sa na Japonskom dni 2019 predstavilo po sebe hneď niekoľko účinkujúcich, ktorí záujemcom priblížili časť japonskej histórie a kultúry. Konal sa tu čajový obrad (podľa pravidiel školy Urasenke / 茶道(裏千家)), prezentácia spôsobu aranžovania kvetov v štýle ikebana, obliekanie tradičných japonských odevov (kimono), prednáška o umení pestovania bonsajov či prezentácia pre Japonsko typických stolových hier šógi a go.
Každý si mohol nechať nakresliť svoje meno do japonských znakov (kaligrafia), ochutnať japonské saké či zhliadnuť prezentácia mesta Gifu, ktoré bude počas LOH 2020 v Tokiu hostiteľským mestom slovenského národného tímu. Na hlavnom pódiu začal neskôr program slávnostným otvorením tzv. KAGAMIWARI doprevádzaný prípitkom saké. Nasledoval krásny koncert v podaní Hudák Ensemble Vienna a tanečné vystúpenie klasického japonského tanca kamigatami v podaní školy Ogawa. Záver programu na hlavnom pódiu patril ukážkam japonských bojových umení karate (Slovenský zväz karate - ŠŠK Bratislava), judo (Judo klub Patrónka, Judo klub Levice), tradičné aikido Iwama Shinshin Aiki Shurenkai a Daito-ryu Aikijujutsu (japonské jujutsu) v podaní Kurilla Budokan.
Neodmysliteľnou súčasťou japonskej histórie sú aj psy.
Dnes poznáme 6 pôvodných prírodných japonských plemien: akita, shikoku, kai, kishu, hokkaido a samozrejme najmenšie plemeno – shiba. Ich pôvod, históriu, povahu i vzhľad priblížili návštevníkom dvaja slovenskí chovatelia Janka Stančíková (chovateľská stanica Al-nasija) a Tibor Tóth (chovateľská stanica Wakizashi of Tianito). Na pódiu sa vystriedalo 10 psíkov, odchovy našich slovenských chovateľov. Mnohých ľudí sledujúcich prezentáciu prekvapila informácia, že chovu tohto plemena sa na Slovensku venuje približne 10 menších chovateľských staníc. Obaja chovatelia spolu odchovali už viac ako 44 vrhov šteniat shiba inu! Na pódiu sa vystriedali psíky červenej / zlatej farby, ktorá je najtypickejším sfarbením u shíb a dva psíky vo farbe black and tan, t.j. čierna s pálením – mladé i dospelé jedince.
Pôvod a história týchto psov sú zaujímavé ako psy samotné. Spoločným predkom súčasných japonských plemien ako ich poznáme je jómonský pes (jomon shiba). Historické obdobie Jómon trvalo od roku 13 000 p.n.l. takmer do začiatku nášho letopočtu. Nálezy, ktorých vek sa datuje na obdobie 7 – 6 tisíc rokov p.n.l., dokazujú, že psy v tomto období už boli spoločníkmi ľudí (boli ochočené) a mali viaceré spoločné znaky s japonskými psami ako ich poznáme dnes. Tieto dôkazy siahajú do obdobia, kedy sa ľudia živili lovom zveri – ešte pred začiatkami poľnohospodárstva. Už vtedy tieto psy ľuďom pomáhali a žili po ich boku – strážili obydlia, lovili zver a chytali škodcov (potkany, hraboše).
Podľa veľkosti psy dokázali ľuďom pomôcť uloviť od najmenších zvierat ako kačky či bažanty (shiby) až po najväčšie - napríklad medvede (akity). S otvorením sa Japonska západnému svetu sa však dostali pôvodné plemená do ohrozenia – do Japonska sa začali dovážať ovčiaky, setre a iné poľovné psy, a vplyvom vojen i epidémií prišlo takmer k ich vyhynutiu. Vďaka práci mnohých jednotlivcov, medzi ktorými vynikal najmä Dr. Saito, sa plemeno podarilo uchovať a regenerovať tak, že sa z neho môžu v súčastnosti tešiť majitelia psíkov po celom svete.
Popularita japonských plemien a najmä shíb v poslednom období stúpa. Nie je to len kvôli fenoménu akity „Hatchiko“ (podľa rovnomenného filmu), avšak jedinečná osobnosť a nezameniteľnosť pováh týchto psov fascinuje ľudí čoraz viac. O tomto sme mali možnosť dozvedieť sa mnohé zaujímavé informácie práve z úst ich dlhoročných chovateľov, ktorí ich poznajú najlepšie. Tvrdohlavosť a vnútornú pevnosť týchto psov nie je možné spomenúť bez ich súvisu s vysokou inteligenciou, jasnou a slobodnou mysľou, nezávislosťou, húževnatosťou a odvahou na jednej strane s veľkou oddanosťou a vernosťou svojmu pánovi, svojej rodine na strane druhej.
Po skončení prezentácie sa mali možnosť účastníci Japonského dňa 2019 aj osobne stretnúť s chovateľmi, prezrieť si psíkov z blízka, pohladkať ich a odfotiť sa s nimi v pripravenom foto kútiku. Shiby mali napriek teplému dňu výbornú náladu, ich hlúčik bolo viac než počuť : )) Účastníkov prekvapili rôzne nevšedné zvuky, ktoré shiby vydávali počas ich častej „dišputy“. Hovorí sa o nich, že sú to psy, ktoré neštekajú – avšak tiché rozhodne nie sú.
Záver rozprávania sme venovali poďakovaniu práci našim chovateľom, ktorí boli na Japonskom dni s nami ako aj tým, ktorí tu s nami byť nemohli. Vďaka ich dlhoročnému úsiliu mohli byť na tomto podujatí prezentované výsledky ich práce – slovenské odchovy shíb, ktorých kvalita je na medzinárodnej úrovni a mnohé šteniatka si nachádzajú svojich majiteľov okrem Slovenska práve v zahraničí. Chov psov – shíb nevynímajúc – nie je jednoduchá záležitosť ako sa môže laikom na prvý pohľad zdať. Stojí na hlbokých kynologických vedomostiach, znalostiach etológie, zdravia či genetiky a obnáša mnoho úsilia, obety i času na to, aby sme sa vo finále mohli my – majitelia šteniatok shíb - tešiť zo zdravých, povahovo vyrovnaných psíkov - typických predstaviteľoch tohto plemena (vzato aj exteriérovo).
Veríme, že sme našou prezentáciou oslovili ľudí, ktorých toto plemeno zaujalo a zvažujú ho do budúcnosti. Našou snahou bolo vyvolať v ľuďoch záujem prehĺbiť svoje vedomosti o japonských plemenách alebo konkrétne o shibách a nepristupovať ku kúpe šteniatka spontánne či unáhlene napríklad po zhliadnutí dnes už kultového filmu Hatchiko.
Povaha a osobnosť japonských psov nie je jednoduchá a preto si vyžaduje nielen vzdelaného majiteľa ale aj chovateľa, ktorý plemenu rozumie a je správne siahnuť po šteniatko práve z jeho rúk. Správny a skúsený chovateľ ho totiž na jeho budúci život aj náležito pripraví – socializuje. Správna ranná fáza socializácie šteniatka je u prírodných plemien, akým shiba je, veľmi dôležitá pre bezproblémový život u budúceho majiteľa. Našim chovateľom patrí vďaka aj za to, že sa svojou chovateľskou prácou starajú aj o to, aby si shiby zachovali svoju pôvodnú autenticitu, aby v nich pokračoval ten odkaz a hodnota do nich vložená mnohými generáciami pred nimi. Je to úcta k práci ich chovateľov – predkov a k plemenu samotnému. Shiby sú súčasťou jednej vzácnej a bohatej kultúry a bolo nám cťou, že môžeme svojou troškou do nej prispieť a niesť jej odkaz prostredníctvom "našich" psov ďalej.
Milí fanúšikovia japonských plemien a japonskej kultúry,
srdečne Vás pozývame 6. júla 2019 vypočuť si zaujímavé rozprávanie o našich 4-nohých spoločníkoch - našom srdcovom plemene shiba inu.
Veľvyslanectvo Japonska v Slovenskej republike prináša už 4-tý ročník krásneho podujatia pod názvom „NATSUMATSURI 2019 - Japonský deň na festivale Bratislavské kultúrne leto a hradné slávnosti 2019“, ktoré je organizované v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom (BKIS) a bude sa konať na Hlavnom námestí a Nádvorí Starej radnice v Bratislave.
Je to jedinečné podujatie, ktoré v rámci snáh na prehĺbenie záujmu a pochopenia Japonska a jeho kultúry Slovákmi, predstaví pozoruhodný výber tradičného japonského umenia, bojových umení, gastronómie a prinesie čaro japonskej kultúry v centre Bratislavy.
Program sa bude konať na 2 lokáciách - prvá časť na Nádvorí Starej radnice (13:30 – 17:00) a druhá časť na Hlavnom námestí (17:15 – 20:00).
Tento rok dostali postali pozvanie aj naše "slovenské" shiby - z úst dvoch dlhoročných chovateľov shíb si budete môcť vychutnať rozprávanie o nich - o ich zrodení a histórii, význame pre japonskú kultúru, o ich (nevšednom) výzore a charakteristických znakoch, o ich povahe a osobnosti ako aj o ich chove na Slovensku. Shiby (a vďaka filmu Hatchiko aj pomerne dobre známe akity) nie sú jedinými pôvodnými japonskými plemenami - dozviete sa zaujímavosti aj o ďalších, možno trochu - v našich končinách - menej známych plemenách.
Chovatelia prezradia aj to, aký je život so shibami, v čom sú (úplne) iné ako ostatné psy a ako sa zmenil ich život, keď prepadli - definitívne - ich čaru. Naživo si budete môcť pozrieť samozrejme aj psíkov - naše shiby, slovenské odchovy - ktoré sa už teraz tešia na Vás všetkých - ich fanúšikov a obdivovateľov.
Naše vystúpenie začne o 16.15h na Nádvorí Starej radnice, bude trvať približne 30 minút. Po jeho skončení sa budete môcť porozprávať s chovateľmi aj osobne, opýtať sa čo Vás zaujíma, môcť si psíkov pohladkať, ponúknuť maškrtou ; )) a odfotiť sa s nimi.
Vstup je voľný.
Poznámka: Všetky (cudzojazyčné) prezentácie a predstavenia budú tlmočené do slovenčiny
14:00 Ikebana (Noriko Komiyama, lektorka školy Sogetsu)
14:45 Kitsuke - tradičné japonské odevy (Teru Ogawa a Teruka Ogawa)
15:15 Bonsaj (Ján Lúdik, Bonsajcentrum Bratislava)
15:45 Shogi - japonská stolová hra (Adam Skalný a Lukáš Vyletel, SAŠO)
16:15 Prezentácia o japonskom plemene psov shiba inu (Shiba Inu Slovakia, o. z.)
Sprievodný program NA NÁDVORÍ STAREJ RADNICE
Výstava bonsajov (Bonsajcentrum Bratislava), stolová hra šógi a go (SAŠO – Slovenská asociácia šógi a Slovenská asociácia go), shiba inu – fototermín (Shiba Inu Slovakia o. z.), kaligrafia a origami a prezentačný stánok mesta Gifu.
18:00 Predstavenie klasického japonského tanca “kamigatamai” (Teru Ogawa, hlavná majsterka a vedúca školy Ogawa)
18:30 Ukážky japonských bojových umení karate, aikido, judo (Slovenský zväz karate - ŠŠK Bratislava, Kurilla Budokan, Judo klub Patrónka a Judo klub Levice)
Sledujte NATSUMATSURI 2019 - Japonský deň aj na Facebooku! Oficiálna facebooková stránka Veľvyslanectva Japonska v SR: eventová udalosť - kliknite TU, webová stránka - kliknite TU